Türk Temsilcileri 15 Yıl Sonra da Avrupa Kupası’nı Tamamlayamadı

Posted by

Türk Takımları Ülke Puanına Katkı Sağlayamadı

En son 2005-2006 sezonunda Türk takımları Avrupa kupalarına bu kadar erken veda etmişti.

15 yıldır gruplardan çıkmayı başaran temsilcilerimiz, son sezonlardaki kötü gidişata engel olamadı ve aldıkları kötü sonuçlarla Avrupa kupalarına yeni yılı göremeden veda etmek zorunda kaldılar.

Ülkemizi Avrupa kuplarında temsin eden Başakşehir (Şampiyonlar Ligi) ve Sivasspor (UEFA Avrupa Ligi) aldıkları kötü sonuçların ardından gruplarından çıkamadı ve Avrupa kupalarına erken bir tarihte veda ettiler.

Ülke olarak 15 yıl sonra da Avrupa Ligi elemelerinde ocak aynı göremeden kupa yarışından çıktık. Ocak ayını hangi takımımız ve temsilcimiz ile göreceğimizi merak ediyor ve o günün gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. En son 2005-2006 sezonunda Türk takımları Avrupa kupalarına bu kadar erken veda etmişti.

Ülkemiz temsilcileri en son böyle bir kötü senaryo ile 2005-2006 sezonunda karşılaşmıştı.

Başakşehir, Şampiyonlar Ligi H grubunda saha çıktığı 6 karşılaşmada 1 galibiyet 5 mağlubiyet alarak grubunu son sırada tamamlarken, Sivasspor ise UEFA Avrupa Ligi I grubunda yeşil sahalarda mücadele ettiği 6 karşılaşmada 2 galibiyet ve 4 mağlubiyet alarak topladığı 6 puanla üçüncü sırada tamamladı ve Avrupa macerasına erken havlu attı.

Beşiktaş, Galatasaray ve Alanyaspor ise Avrupa kupalarındaki maceralarına henüz ön eleme turlarında rakiplerine yenilerek elendiler.

En son 15 yıl önce böyle olumsuz bir grafik sergileyen temsilcilerimiz 2020-2021 sezonunda Avrupa kupalarında saha çıktıları 18 karşılaşmada yalnızca 5 galibiyet elde ederken, 1 beraberlik ve tam 12 mağlubiyete imza attılar.

Ülkemizi Avrupa’da temsil eden takımlarımızın kötü performansı nedeniyle bu yıl UEFA ülke klasmanında ancak 3.100 puan topladı. Elde edilen bu puanla toplamda 30.100 puana ulaşan ülkemiz 13. sıraya geriledi.

Avrupa kupalarında elde edilen bu neticelerin ardından ise Süper Lig Şampiyonu 2021-2022 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne katılmak için play-off oynamak zorunda kalacak.

Şampiyonlar Ligi’nde Gruptan Çıkmayı Başaran Son Türk Takımı Beşiktaş

Geçmişe dönüp baktığımızda ise, Şampiyonlar Ligi’nde gruplardan çıkmayı başaran son Türk takımı Beşiktaş oldu. 2017-2018 sezonunda siyah beyazlı ekip Şampiyonlar Ligi’nde son 16 turuna kalmayı başarmıştı.

2016-2017 sezonunda ise Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek final oynamayı başarırken, Osmanlıspor ve Fenerbahçe ise yine Avrupa Ligi’nde son 32 turuna kalmayı başarmıştı.