TÜRK SPOR TARİHİ’NE ADINI YAZDIRAN KADIN SPORCULARIMIZ 3

Posted by

Ülkemizde, 1936 Berlin Olimpiyatları’na katılarak bir ilki başaran Türk sporunun gururu haline gelen Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni birçok kadın sporcuya örnek oldu.

Sporun her türlü alanında büyük başarılara imza atan Türk kadınları ay – yıldızlı bayrağı gururla dalgalandırmaya devam ettiriyorlar. Türk Spor Tarihi’ne adını altın harflerle yazdıran kadın sporcularımızın başarılarını sizin için derledik…

Milli Tekvandocu Nur Tatar Askari’den Tarihi Bir Başarı

Nur Tatar Askari, 2012 Londra Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanırken, 2016 Rio Olimpiyatları’nda ise bronz madalya alarak milli tekvandocu üst üste iki olimpiyatta da madalya kazanan tek Türk kadın sporcu olma unvanını kazandı.

Dünya ve Avrupa şampiyonluğuna erişen Nur Tatar Askari, 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda da tatamiye çıkarak zirveye adını yazdırmak istiyor.

Tekvando branşından birçok başarıya imza atan diğer kadın sporcularımız ise 2008 Pekin Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazan Azize Tanrıkulu olurken, 2000 Sidney Olimpiyatları’nda ise bronz madalya kazanarak göğsümüzü kabartan isim Hamide Tosun oldu.

Zeliha Ağrıs, Güney Kore’nin Muju kentinde düzenlenen 2017 Dünya Tekvando Şampiyonası’na katılarak henüz daha 19 yaşındayken altın madalya kazanarak dikkatleri üzerinde topladı. Zeliha, büyükler kategorisinde ilk kez yarıştığı şampiyonadan adını zirveye yazdırarak döndü.

Milli tekvandocu İrem Yaman ise 2015 yılında Rusya’da ve 2019’da ise İngiltere’de gerçekleştirilen Tekvando Dünya Şampiyonası 62 kilo yarışlarında altın madalyayı kaptı. Tekvandocu İrem Yaman, dünya şampiyonasında iki kez şampiyon olan ilk Türk kadın tekvandocu olarak adını tarihe yazdırdı. Dünya Tekvando Federasyonu tarafından 2018 yılında en başarılı kadın sporcu seçilen İrem, iki kez de Avrupa şampiyonluğuna erişti.

Hatice Kübra İlgün, 2019 yılında düzenlenen tüm grand prix organizasyonlarında madalya kazanan ilk Türk tekvandocu oldu.

Eskrimde Türk Kadın Sporcuların Başarıları

2018 yılında Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’na katılan milli sporcumuz Deniz Selin Ünlüdağ, yıldız kadınlar kılıç kategorisinde tarihi bir başarıya imza atarak altın madalya kazandı.

Aynı organizasyonda genç kadınlar kılıç kategorisinde ise Aylin Çakır bronz madalyaya ulaştı. Ayrıca Yıldız Kadın Kılıç Milli Takımımız ise şampiyonadan üçüncülükle ayrıldı.

Nisanur Erbil ise İtalya’da yapılan 2019 Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası’nda yıldız kadın kategorisinde altın madalya sahibi olan bir diğer milli eskrimcimiz oldu.

Serap Özçelik Arapoğlu Dünya’nın Zirvesinde Yer Alıyor

Milli karateci, kadınlar kumite 50 kiloda dünya sıralamasında birinciliği ele geçirdi. Başarılı karateci sırasıyla Dünya, Avrupa, Dünya Oyunları, Avrupa Oyunları ve Akdeniz Oyunları’nda da şampiyonluk elde etti.