Türk jimnastiğinin Tarihi Başarısı!

Posted by

Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina, Eda Asar!

Son yıllarda müthiş bir yükseliş grafiği yakalayan Türk jimnastiğine bir yenisi daha eklendi. Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina ve Eda Asar ülkemizde tarihi bir başarının altına imzasını atan genç yeteneklerin her biri.

2020 Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası’nda Grup Milli Takımımız daha önce “finali bile zor görür” iddialarını yıkarak şampiyon oldu. Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası kazananı Türkiye oldu.

Ay yıldızlı ekibimiz “üç çember” ve “iki labut” aletlerinde daha önce olimpiyat kotası alan rakipleri İsrail, Azerbaycan ve Ukrayna’yı geride bırakarak topladığı 31.150 puanla Avrupa Şampiyonu oldu. Ritmik cimnastikte uluslararası seviyede Türkiye ilk altın madalyasını da almış oldu.

Ay yıldızlı takımımız ile aynı puanı alan ve uygulama puanında takımımızın gerisinde kalan Ukrayna turnuvada ikinci olurken, 30.650 puan elde eden Azerbaycan ise turnuvayı üçüncü tamamlayarak bronz madalya elde etmeyi başardı.

Başkan Suat Çelen’in Açıklamaları

Türkiye jimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, daha önce hayal bile edilemeyen bu başarıyı yakalayan ay yıldızlı takımımızı ve onların fedakâr ailelerini gönülden kutladığını belirtti. İmkansızı başardılar ve ülkelerine şampiyonluğu getirdiler.

Bu tarihi başarıyı yakalan milli takımımız için Tokyo Olimpiyat Oyunları kotası için haziran ayında gerçekleşecek olan 2021 Avrupa Şampiyonası’nın belirleyici bir role sahip olduğunu vurguladı.

Basın mensuplarına verdiği röportajda başkan Çelen “Bu başarıda gerçekten çok büyük bir emek var. Karantina sürecinde önümüzde çok kısa bir süreç vardı. Bu dönemde sporcularımız her şeylerinden çok fedakârlık yaptı.

Tabii aileleri de bu süreçte onlara büyük destek verdi. Öncelikle onlara teşekkür etmek istiyorum. Ritmik cimnastikte takım oluşturmak çok zordur. Onların uyum sağlaması için uzun süre çalışması gerekir. Bunu başardığımızı görmek bizi çok mutlu etti.” ifadeleri ile bu tarihi başarıya ulaşan ay yıldızlı takımımızın her bir sporcusuna ve onların fedakar ailelerine verdiği önemi belirtti.

Başkan Suat Çelen ayrıca, Ritmik cimnastik Milli Takımı’mızın tecrübeli Bulgar hocası Kameliya Dunavska’nın kendi dönemlerinde takımın başına geldiğini ve 2024’e kadar prensip anlaşması yapıldığını ekledi.