Tottenham Neden UEFA Avrupa Konferans Ligi’ne Veda Etti

Posted by

Herkesin bildiği üzere UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi sayesinde Avrupa’nın en iyi takımları belirleniyor. Ancak, UEFA; 2021 – 2022 sezonunda ilginç bir karara imza atarak bu iki turnuvaya ek olarak bir de UEFA Avrupa Konferans Ligi’nin düzenleneceğini duyurdu.

Tottenham; İngiltere Premier Ligi’nin önde gelen takımlarından birisi! 2018 – 2019 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde final oynayan İngiliz kulübü; kupayı Liverpool’a kaptırmıştı. Tottenham’ın kadrosunda Harry Kane, DelleAlli, HeungMin Son ve daha birçok yıldız futbolcu bulunuyor. Bu sezon UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde yer alan Tottenham; sürpriz bir kararla turnuvaya veda etti. Peki,  Tottenham’ın elenmesine sebep olan olay neydi?

Rennes Maçına Çıkmayan Tottenham Hükmen Yenik Sayıldı

Tottenham; UEFA Avrupa Konferans Ligi’nin son haftasında Rennes ile karşı karşıya gelecekti. UEFA; maçın 9 Aralık 2021 tarihinde oynanmasına karar verdi. Ancak, Tottenham; 10’dan fazla Covid-19 vakasından mütevellit bu maça çıkmadı. Sonuç olarak, UEFA; Rennes’i mağdur etmemek adına Tottenham’ı 3-0 hükmen mağlup etti.

Tottenham; bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nde 6 maçta 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 3 yenilgi aldı. Bu yenilgilerden birisi de Rennes karşısında hükmen alındı. İngiliz kulübü; topladığı 7 puanla grubu üçüncü sırada tamamladı. Bir başka deyişle, UEFA Avrupa Konferans Ligi defterini kapadı. Tottenham’ın grubunda yer alan Rennes ve Vitesse; bir üst tura yükselen takımlar oldular.

İngiliz kulübünün hem oyuncularını riske atmak istemediğini hem de UEFA Avrupa Konferans Ligi’ne yeterince önem vermediğini söyleyebiliriz. Bu yüzden, maça çıkmak istememeleri normal karşılandı.

İngiliz Kulübünün Lig Maçları da Ertelenmişti

Tıpkı diğer İngiliz kulüpleri gibi Tottenham de Covid-19 vakaları ile uğraşıyor. Bu noktada, ilk olarak, 28 Kasım 2021 tarihinde oynanması planlanan Burnley maçı ertelendi. Ardından, 12 Aralık 2021 tarihinde oynanması gereken Brighton maçı, son olarak 16 Aralık 2021 gününün programında yer alan Leicester City maçı Covid-19 vakaları sebebiyle ileri bir tarihe ertelendi.

Tottenham; son olarak 19 Aralık 2021 Pazar günü kendi sahasında Liverpool ile 2-2 berabere kaldı. İngiliz kulübünün hem Covid-19 vakaları hem de ertelenen maçlardan dolayı oluşan yoğun fikstür dolayısıyla zor günler yaşadığını söyleyebiliriz.

Tottenham 2021 – 2022 Sezonunu Nasıl Geçiriyor?

Şampiyonluk adayı takımlar arasında bulunan Tottenham; bu sezon Premier Lig’de 15 maça çıkabildi. Bu maçların yalnızca 8’ini kazandı. 2 galibiyet ve 5 beraberlik aldı. Bunun yanı sıra, 18 gol atıp 19 gol yedi.

Üç maç eksik olmasına rağmen topladığı 26 puan ile ligde yedinci sırada bulunuyor. Tottenham; ertelenen üç maçını kazandığı takdirde kendisini bir anda dördüncü sırada bulabilir. Ancak, takımın bu sezon istikrarsız bir görüntü çizerek taraftarlarını mutsuz ettiğini söyleyebiliriz.