Torino Belediye Başkanına 18 Ay Hapis

Posted by

Şampiyonlar Ligi finalinde yaşanan izdiham sonrasında fatura Torino belediye başkanına kesildi. Torino Belediye Başkanı, Şampiyonlar Ligi finalinde ortaya çıkan izdihamı önleyemediği için yargılandı ve tam 18 ay hapse mahkûm edildi.

Şampiyonlar Ligi İzdihamı

İtalya’nın Torino kentinin Belediye Başkanı Chiara Appendino, 2017 yılında San Carlo Maydani’nda dev ekranda izlenen UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı sırasında taraftarlar arasında çıkan izdihamdan dolayı ceza aldı.

2017 yılında Şampiyonlar Ligi finalinde ortaya çıkan ve 2 kişinin öldüğü, 1690 kişinin ise yaralandığı izdihamın önlenememesi nedeni ile Torino Belediye Başkanı’na 18 ay hapis cezası verildi.

Belediye Başkanı Appendino, Juventuslu taraftarlar için kurulan dev ekrana yönelik gerekli önlemlerin alınmadığı gerekçesi ile ihmalden dolayı 18 ay hapis cezası verildi ve cezası ertelendi. Appendino dışında aralarında Torino eski emniyet müdürü de olmak üzere 4 kişi daha aynı ceza ile yargılandı.

Belediye Başkanı Appendino yaptığı açıklamada karardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Soyguncu bir grubun hareketleri ile tetiklenen bir olayın faturasının kendisine kesildiğini belirtti.

3 Haziran 2017’de Ne Oldu?

3 Haziran 2017 tarihinde İspanya’nın Torino kentinde futbol takımı Juventus’un UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde İspanya’nın Real Madrid takımı ile yapacağı karşılaşmayı izleyebilmek için karşılaşma öncesinde Torino kent merkezindeki San Carlo Meydanı’na dev ekran kuruldu. Binlerce taraftar maçı bu ekrandan ve meydanda takip etti.

Juventus’un Real Madrid’e 4-1 yenildiği karşılaşma esnasında San Carlo meydanında soygun şüphesi ile çıkan bir panik kısa süre içerisinde izdihama yol açtı. Oldukça kalabalık bir grubun bulunduğu meydanda soygun şüphesi nedeni ile izleyiciler izdihama neden oldu.

Bu korkunç kalabalıkta oluşan izdihamda 2 kişi hayatını kaybederken 1690 kişi yaralanmıştı. Ortaya çıkan bu izdihamdan bir grup belediye başkanını sorumlu tutarken bir grup art niyetli ve ortamda bulunan kalabalıktan yaralanmak isteyen soyguncuları sorumlu tutuyor.

Fakat 4 yıl sonra 2021 yılında mahkeme kararı ile Belediye başkanının ve emniyet müdürünün içine bulunduğu 4 kişi 18 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Fakat 4 kişinin de cezaları ertelendi.