Tokyo Olimpiyatları’yla İlgili Son Durum

Posted by

Bilindiği üzere 2020 Yaz Olimpiyatları, 24 Temmuz – 9 Ağustos 2020 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılması planlanıyordu. Fakat bu organizasyon Covid-19 salgını nedeniyle ertelenmişti. Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek olan olimpiyat oyunları, normal şartlar altında önümüzdeki aylarda başlayacaktı. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korana virüs salgını bu organizasyon içinde bir engel haline geldi.

Daha sonra olimpiyatların geleceği hakkında karar vermek için Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Japon yetkililer bir araya geldi.

Alınan yeni karara göre ise 24 Temmuz – 9 Ağustos’ta yapılması planlanan ve yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın, 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılmasına karar verilmişti.

Fakat geçtiğimiz günlerde Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerinden biri olan Richard William Pound, dikkat çeken bir açıklama bulundu.

Komite üyesi Richard William Pound, Tokyo’da düzenlenecek olan olimpiyat oyunlarının günümüzde hala devam eden pandemi şartları altında gerçekleştirileceğinden emin olmadığını belirtti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Üyesinden Önemli Açıklama

Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek olan olimpiyat oyunları, normal şartlar altında önümüzdeki aylarda başlayacaktı. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koranavirüs salgını bu organizasyon içinde bir engel haline geldi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Japon yetkililerin aldığı karar ile 2021 yılının Temmuz ayına ertelenmişti. Fakat Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerinden Richard William Pound, geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklamada bulundu.

Richard William Pound, önümüzdeki aylarda Tokyo’da gerçekleştirilecek olacak olimpiyatların düzenlenmesinden emin olamadığını çünkü pandemi koşulları altında virüsün daha da fazla yayılabileceğini ifade etti.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda açıklamalarda bulunan Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ise olimpiyatlarına katılacak bütün sporcuların aşı olması gerektiğini belirtmişti.

Tokyo’da Son Durum

2020 Yaz Olimpiyatları, 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek. Tüm dünyadaki etkisini sürdüren yeni tip koranavirüs salgını, Tokyo’da da bazı önlemlerin alınmasına sebep oldu.

Geçtiğimiz haftalarda Covid-19 vakalarında görülen artışın devam etmesi üzerine hükümet, Tokyo başta olmak üzere birkaç yerde olağanüstü hal ilan etti.

Bu durum ile ilgili de açıklamalarda bulunan Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Japon yetkililere güvenlerinin tam olduğunu ve alınacak tedbirler eşliğinde olimpiyat oyunlarının planladığı gibi düzenleyeceklerini belirtti.