Tokyo Olimpiyatları’nda Bütçe Değişikliği

Posted by

Bilindiği üzere 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları, normal şartlar altında 24 Temmuz ve 9 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanıyordu.

Fakat koronavirüs salgını sebebi ile 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları, 23 Temmuz ve 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verildi.

Japonya basının yer alan son bilgilere göre Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 5. bütçesini açıkladı.

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi’ne göre 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın yeni bütçesi bir öncekine göre 294 milyar yen (2,8 milyar dolar) arttırıldı. Böylece turnuvanın yeni bütçesi 1,64 trilyon yen (15,8 milyar dolar) olarak açıklanmış oldu.

Açıklanan bu yeni bütçeye göre organizasyon komitesi, en yüksek dilim olan 721 milyar yen (6,96 milyar dolar)’i finanse edecek.

Öte yandan Tokyo Metropol Valiliği, ikinci en yüksek dilim olan 702 milyar yenlik (6,78 milyar dolar) karşılayacak. Ayrıca ulusal hükemet ise 221 milyar yenlik (2,13 milyar dolar) dilimi finanse edecek.

Çoğu kesimler, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda artan bütçenin bu kadar olmasının sebebinin açılış ve kapanış seremoni faaliyet bütçesinin, maliyet düşürücü önlemlere rağmen artan işçilik maliyetleri sebebiyle olimpiyatın bütçesi 3,5 milyar yen (33,8 milyon dolar) artırıldı.

En Yüksek Harcama Kalemleri

23 Temmuz ve 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın bütçesi bir kez daha revize edilerek beşincisi yayımlandı.

Yeni bütçedeki en yüksek harcama kaleminlerinde; spor tesisleri ve turnuva alanlarının bakımı ve korunması, yarışma aletlerinin depolanması ve koronavirüs tedbirleri yer alıyor.

Öte yandan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Tokyo’da aşırı sıcak zamanda gerçekleştirilecek olan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları kapsamında maraton ve uzun mesafeli yürüme yarışlarının başka bir kente taşınması için 20 milyar yenlik (193 milyon dolar) dilimi finanse ederim.

Azalmanın Aksine Bütçe Artıyor

Çoğu kesimler, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’da artan bütçenin sebebinin açılış ve kapanış seremoni faaliyet bütçesinin, maliyet düşürücü önlemlere rağmen artan işçilik maliyetleri sebebiyle olimpiyatın bütçesi 3,5 milyar yen (33,8 milyon dolar) artırıldı.

Japonya’da bulunan Kyodo ajansını haberine göre, maliyet düşürücü önlemlerin başarız olmasının diğer sebepleri ise sporcu yerleşkesinin bakımı ile müsabaka ekipmanlarının depolanması ve turnuva yerleşkelerinden geçici olarak sökülen prefabrik ünitelerin yeniden kurulması.