Tokyo Olimpiyatları Ertelenecek Mi

Posted by

Tokyo 2021 Olimpiyatları için Japonya halkı arasında yapılan ankette yüzde 60’ının kadınları hedef alan ifadeler olması nedeni ile Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Mori Yoşiro’nun bu makamda hizmet verebilecek liyakate sahip olmadığını düşünüyor.

Olimpiyatlar Bakanı, yaptığı açıklamada ise Mori’ye yönelik kendisine yeterli düzeyde bir cevap vermek istediğini ve bu tarz bir olayın tekrarlanmasını istemediğini söyledi.

Mori Protesto Ediliyor

Kyodo ajansının yaptığı habere göre, Komite Başkanı Mori’nin kadınların katıldığı kurulları uzun sürdüğü yönündeki ifadeleri halk tarafından büyü tepki çekti.

Daha sonra ülke çapında telefon ile anket düzenlendi. Yapılan bu ankete katılanlarında yüzde 59,9’u Mori’nin görev yapabilecek liyakate sahip olmadığını dile getirdi. Katılanların yüzde 32,8’i ise soruyu cevapsız bırakırken Morini’nin görevini layığı ile yapabileceğini düşünenlerin oranı oldukça az (%6,8).

Aynı ankette Covid-19 salgınının yeterli seviyede düşüş trendi görmediği Japonya’da temmuz ayında yapılacak olan Tokyo Olimpiyatları’na yönelik sorularda yer aldı. Katılımcıların yüzde 47,1’i yeniden ertelenmeli cevabını verirken yüzde 35,2’si iptal edilmesi gerektiğini dile getirdi. Yüzde 14,5 ise planladığı üzere temmuz ayında olimpiyatların gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Yamashita Yasuhiro ise Mori’nin ifadelerinin “olimpiyat ruhunu” ihlal ettiğini belirtirken olası bir istifaya yönelik Mori’nin özür dilediğini ve söylemini geri aldığını bunun üzerine birçok fikrinin olduğunu, kendisine göre Mori’nin makamında kalmasının gerektiğini dile getirdi.

Konuya ilişkin tepkiler devam ederken Tokyo Oyunları’nın düzenlenmesinde kritik noktalarda görev alan Japon kadın siyasetçiler Olimpiyatlar Bakanı Haşimoto Seiko ile Tokyo Valisi Koike Yuriko’nun tepkisini merak ediyor.

Mori’nin Cinsiyetçi Söylemleri

Olimpiyatlar Bakanı, yaptığı açıklamada ise Mori’ye yönelik kendisine yeterli düzeyde bir cevap vermek istediğini ve bu tarz bir olayın tekrarlanmasını istemediğini söyledi.

Vali Koike de söz konusu ifadelere karşın müsamaha gösterilemeyeceğini söylerken bu sözleri duyduğunda şaşırdığını gönüllülerin istifa ettiğini ve protesto telefonlarının geldiğini söyledi.

Japonya’da 2000-2001 yıllarında başbakan olan 83 yaşında Mori, geçen hafta JOC’un online toplantısında Japonya Ragbi Futbol Federasyonu Başkanılığı döneminde edindiği tecrübeleri anlatmıştı.

İşte bu konuşmada kadınların katıldığı kurulların uzun sürdüğünü kadınların kuvvetli rekabet hislerinin olduğunu ve biri söz almak için el kaldırdığında diğer kadının da konuşma ihtiyacı hissettiğini söylemesi üzerine Japonya’da halk Mori’ye karşı protestolara başladı.