TFF Yönetim Kurulu’nda Kimlerin Hangi Görevleri Üstleneceği Belirlendi

Posted by

Süper Lig’de 2021 – 2022 sezonu büyük olaylara sahne oldu. Bazı maçlardaki hakemlerin yönetimleri ile ilgili tepkiler söz konusuydu. Merkez Hakem Kurulu başta olmak üzere Süper Lig maçlarında söz sahibi olan kişi ve kurumlar hakkındaki söylentilerin ardı arkası kesilmedi. 2021 – 2022 sezonunun tamamlanmasıyla beraber birçok kurumda görev değişiklikleri oldu. Bahsettiğimiz kurumların başında Türkiye Futbol Federasyonu geliyor.

Nihat Özdemir; Türkiye’nin en tanınmış iş adamlarının başında geliyor. 1950 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Özdemir; inşaat sektöründeki faaliyetleri ile öne çıkıyor. 1 Haziran 2019 tarihinde girdiği TFF başkanlık seçimini kazanan Özdemir; görev süresi boyunca çok fazla eleştirildi. 4 Nisan 2022 tarihinde de görevinden ayrıldığını açıkladı. Özdemir’in ardından kimin göreve geleceği merak ediliyordu.

Mehmet Büyükekşi TFF’nin Yeni Başkanı Oldu

10 Mayıs 1961 tarihinde dünyaya gelen Mehmet Büyükekşi; 16 Haziran 2022 tarihinde girdiği TFF başkanlığı seçimini kazandı. Tek aday olmasından mütevellit seçimi kazanacağı belliydi. Mehmet Büyükekşi ve ekibi yalnızca bir yıl süreyle görev yapacak. Fenerbahçe başkanı Ali Koç; Mehmet Büyükekşi’nin seçilmesine büyük tepki göstermişti.

TFF Görev Dağılımını Açıkladı

İbrahim Burkay; birinci başkan vekili oldu. Bu görevinin yanı sıra icra kurulu üyeliği, stratejik planlama, yeni proje geliştirmeden sorumlu yönetim kurulu üyesi görevlerine de sahip oldu. Murat Aksu; ikinci başkan vekili olarak görev yapacak. Buna ek olarak, icra kurulu üyesi ve hukuktan sorumlu yönetim kurulu üyesi görevleri ile de TFF’deki sorumlulukları belirlendi.

Yusuf Günay; başkan vekili görevinin yanı sıra icra kurulu üyesi, kulüp lisans işlerinden ve engelli federasyonundan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak da görev yapacak. Nüket Küçükel Ezberci; başkan vekili ve icra kurulu üyeliğinin yanı sıra farklı görevlere de sahip! Diğer üyelerin görevlerinden de şu şekilde bahsedilebilir:

  • Yalçın Orhan: Başkan vekili, icra kurulu üyesi ve idari işlerden sorumlu yönetim kurulu üyesi
  • Alkın Kalkavan: Başkan vekili, icra kurulu üyesi ve sponsorluklar ve pazarlamadan sorumlu yönetim kurulu üyesi
  • Müslüm Özmen: İcra kurulu üyeliğinin yanı sıra Süper Lig takımlarından sorumlu yönetim kurulu üyesi
  • Ali Düşmez: İcra kurulu üyeliğine ek olarak amatör faaliyetlerden sorumlu yönetim kurulu üyesi
  • Erman Kalkandelen: Mali konulardan sorumlu yönetim kurulu üyesi
  • Hamit Altıntop: Başta A Milli Futbol Takımı olmak üzere milli takımlar sorumlusu
  • İdil Karademirlidağ Suher: Türkiye Futbol Federasyonu kurumsal iletişim sorumlusu
  • Ramazan Üçdan: Futbol turizmi geliştirmeden sorumlu yönetim kurulu üyesi, bilgi işlem, yazılım, tesisler ve yatırımlar sorumlusu
  • Talat Papatya: TFF 1.Lig kulüplerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi
  • Volkan Can: İkinci ve üçüncü lig kulüplerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi

Takdir edersiniz ki, Türkiye Futbol Federasyonu; geçmişten bu yana her zaman eleştirilmiştir. Bu noktada, yeni yönetimin neler yapacağının merakla beklendiğini söyleyebiliriz.