TFF ’de Seçim Ne Zaman

Posted by

TFF başkanı Nihat Özdemir’in istifasının ardından seçim tarihi merak konusu olmuştu. Yönetim Kurulu toplantısının ardından TFF yeni başkanı 16 Haziran‘da yapılacak olan genel kurulda seçileceği açıklandı.

TFF’de Seçim Tarihi

Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Nihat Özdemir ve yönetimi,  A Milli futbol takımının sportif başarısızlığı, son yıllardaki hakem krizi, yayın ihalesi süreci ve yabancı kuralında yapılan değişikliklerin  ardından her geçen gün sert eleştirilere maruz kalmıştı. Başkan Nihat Özdemir, 4 Nisan’da kulüpler birliği ile yayın ihalesi hakkındaki toplantısı öncesinde istifa kararı aldığını açıkladı ve Kulüp Başkanlarıyla bunu paylaşmıştı.

Ardından TFF’nin resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda TFF Başkanı Nihat Özdemir’in görevinde istifa ettiğini ve vekalaten Başkanlık görevini Servet Yardımcı’nın yapacağını açıkladı. Tüm bu gelişmelerin ardından Türkiye Futbol Federasyonu yeni başkanının ne zaman seçileceği merak konusu olurken, yönetimin kurulu toplantısında seçim tarihi ve zamanı belli oldu.

TFF’de Nihat Özdemir’in istifasının ardından seçim sürecine girilirken, başkan adayları ve seçimin ne zaman yapılacağı futbol severler tarafından merakla bekleniyordu. Servet Yardımcı’nın başkanlığında gerçekleşen Yönetim Kurulu toplantısının ardından seçim tarihi belli oldu.

Yönetim kurulu toplantısında alınan karara göre, Türkiye Futbol Federasyonu Olağanüstü Seçimli ve Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın 16 Haziran 2022 Perşembe günü saat 10.00’da Ankara’da yapılacak. Aynı zamanda gerçekleşecek toplantıda Olağan Seçimli Genel Kurul dahil,  TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu seçimlerinin yapılmasına karar verildi. 16 Haziran günü çoğunluğun sağlanamaması halinde toplantı 17 Haziran Cuma günü Ankara’da ve aynı saatte yapılacak.

Nihat Özdemir Başkanlığında A Milli Futbol Takımı                  

tff

4 Nisan günü Türkiye futbol federasyonu başkanlığını bırakan Nihat Özdemir görev süresinin bitimine az bir süre kala istifa etti.  1 Haziran 2019’da gerçekleşen olağan seçimli genel kurulda tek aday olarak seçime katılan Nihat Özdemir 179 oyun tamamını alarak başkanlık görevine layık görüldü. Toplam 2  yıl 10 ay 3 gün başkanlık yapan Nihat Özdemir, başkanlık süreci boyunca aldığı kararlar sebebiyle bir çok kişi veya topluluk tarafından eleştirilere maruz kalmıştı.

A Milli futbol takımı Nihat Özdemir başkanlığında Avrupa futbol Şampiyonası’na katılma hakkı kazansa da 24 takımlı turnuvadan sonuncu olarak ayrılmıştı. Başkan Özdemir’in sportif açıdan yaşanan olumsuzluklara rağmen Teknik Direktör Şenol Güneş ile arasındaki süreci iyi yönetememesi eleştiri almıştı.

Uluslar Ligi’nde B Ligi’nde C Ligi’ne düşen Milliler, Dünya Kupası Elemelerindeki performansıyla hayal kırıklığı yarattı. Nihat Özdemir Başkanlığında  EURO 2020’den sonra Şenol Güneş ile yola devam edilmesi Dünya Kupası Elemelerinde grubu lider tamamlama şansını da bitirmişti. Başkan Özdemir, ağır mağlubiyet alınan Hollanda maçı sonrasında Almanya U21 takımı menajeri Stefan Kuntz ile anlaştı. Alman teknik adam ile Play off yarı finaline kalmayı başaran Milliler Portekiz’e 3-1 mağlup oldu ve Dünya Kupası hasretini sürdürdü.