TEK SPOR

Posted by

Belki de birçoğunuz ilk defa duyacaksınız bu turnuvayı. Dörttepe Turnuvası. Biz de bugün turnuva hakkında ve sistemin nasıl işlediği hakkında yazacağız.

Dörttepe Turnuvası bir kayakla atlama turnuvası. İsmi çok ilgi çekmese de turnuva gerçekten çok ilginç.

ÖNEMİ

Dörttepe Turnuvasının önemli olmasının sebebi kayakla atlamanın kendine özgü tek turnuva olmasıdır. Diğer sporlarda da Dünya Kupası ve Dünya Şampiyonası varken Dörttepe Kayakla Atlamaya özgü tek turnuva olması sebebiyle diğer turnuvalardan ayrılmaktadır. Hatta bazı sporcular Dörttepe Turnuvası’nı diğer turnuva şampiyonluklarına tercih etmektedir.

TARİHİ

1953’den bu yana devam eden bu turnuva dört tepede(Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck ve Bischofshofen) gerçekleşirken bu dört tepenin iki tanesi Almanya’da iki tanesi ise Avusturya’da gerçekleştiriliyor.

Turnuvanın başlama sebebi ise Almanya ile Avusturya arasında yaşanan rekabet. Turnuvada haksızlık olmaması sebebiyle tepeleri eşit şekilde dağıtıyorlar.

Diğer kayakla atlama turnuvalarının ilk turunda kayakçılar sıra sıra atlarlar ve 30 sporcuyla final turunda yarışmacılar yola devam ederken Dörttepe Turnuvasında ise eleme esnasından sonra ilk 50 sporcu belirlenir ve düello sistemiyle mücadele başlar.

Yani ilk sıradaki sonuncuyla yarışırken ikinci sıradaki de sondan ikinci sıradaki ile yarışır. Amaç ileri gitmekten ziyade rakibi geçmektir.

İlk turdan alınan puanlar final turuna taşınır. Final turuna fazla puanla kalmak şansın artmasına sebep olurken rakibin çok kötü atlarken senin kötü atlaman dahi bir tur geçmeni sağlar.

Dörttepe Turnuvasını ilgi çekici hale getiren kısmı eleme usulü olması tabi ki. Her eleme turunda alınan puanlar final turu için avantaj sağlıyor.

BAŞARILAR

Bu yıl 65.si düzenlenecek turnuvada dört yarışı da kazanmayı başaran tarihte üç kişi var. Bunlar: Sven Hannawald, Kamil Stoch ve Ryoyu Kobayashi. Bununla birlikte hiç yarış kazanmadan şampiyon olan isimler de var.

Fin sporcu Janne Ahonen bu turnuvayı bu yönüyle ilginç kılan isimlerden birisi. Turnuvada en çok şampiyon olan isim ise 5 şampiyonlukla yine Janne Ahonen. Turnuva tarihinde sadece bir kez ortak şampiyon çıkarken, Jakup Janda ve Janne Ahonen eşit puana ulaşmışlardır.

Turnuvanın ismi lakabı olan Fin sporcu “Bay Dörttepe” ismiyle de tanınıyor. Biletleri aylar öncesinden turnuva TRT2 kanalıyla ekranlara gelecek. Keyifli seyirler.