TANRININ ELİ MARADONA HAYATINI KAYBETTİ

Posted by

Arjantinli futbol efsanesi Diego Armando Maradona 60 yaşında hayatını kaybetti.2 hafta önce geçirdiği beyin  ameliyatının ardından taburcu olan Maradona’nın hayata gözlerini yumduğunu Arjantin futbol federasyonu duyurdu.

Maradona’nın Efsanevi Kariyer Son Buldu


17 yaşında Boca Juniors takımında  kariyerine başlayan Maradona 1984’te Barcelona’ya  transferiyle büyük ses getirdi. Ardından 7,5 milyon Euro’ya Napoliye transfer olan Arjantinli yıldız transferde üstü üste en yüksek ücret rekoru kıran tek futbolcu ünvanını da elde etti.

Argentinian soccer star Diego Maradona concentrates on receiving an incoming ball during the Argentinian national team practice held in Ramat Gan Stadium Sunday, May 29, 1994. The Argentinian team customarily plays the Israeli national team in preparation for the World Cup finals. (AP Photo/Nati Harnik)

1986 Dünya Kupasında  İngiltere’ye attığı ilk gole “Tanrı’nın eliydi” diyen Maradona kupayı da ülkesine götürdü ,İngiltere’ye attığı ikinci gol ise 2002 yılında FIFA tarafından yüzyılın golü olarak seçildi.Maradona Napoli’ye transfer olduğununda “İtalya’nın en fakir şehri dünyanın en pahalı futbolcusunu satın alıyor” manşetleri atılırken Napoli’nin simgesi haline gelen Maradona 1989 yılında Napoli ile  Uefa Kupasını kazandı ve  10 numaralı forması emekli edildi.

Napoli kulüp sözcüsü Nicola Lombardo “Nakavt edilmiş bir boksör gibi hissediyoruz” açıklamasında bulunurken bir başka futbol efsanesi Pele “ umarım gökyüzünde top oynayabiliriz” dedi. Kariyerinin sonunda Boca Juniors’a geri dönüp iki yıl daha futbol oynayan Maradona için La Bombonera stadyumunun girişine İspanyolca “Dinim Boca, Tanrım Maradona, mabedim La Bombonera” satırları yazıldı.


Ulusal yas ilan edildi

Maradona’nın ölümünün ardından ülkesi Arjantin’de 3 günlük ulusal yas ilan edildi.Uyuşturucu ve alkol bağımlılığıyla uzun süre mücadele eden Maradona’nın ölünü tüm ülkeyi yasa boğarken bir başka Arjantinli yıldız Messi “Aramızdan ayrılmayacak çünkü Diego ebedidir”dedi.

1994 yılında  teknik direktörlük görevine başkayan Maradona Arjantin milli futbol takımını da çalıştırdı ancak beklentileri karşılayamadı. Futbola olan tutkusunu  Düğünümde bembeyaz giyinseydim ve üstüme doğru  çamurlu bir top gelseydi hiç düşünmeden göğsümde yumuşatırdım.” sözleriyle açıklayan  Maradona bir çok otoriteye göre dünyanın en iyi furbolcusu olarak kabul edilmekte.

Yetenekleri kadar sansasyonel açıklamaları ve özel hayatıyla da futbol ikonu olmayı başaran Maradona’nın ölümüyle bir çok futbol sever için artık “en iyi” aramızda değil.2020 yılı Kobe Bryant’ın ardından bir başka  spor efsanesine de bizden kopardı.