Süper Lig Takımlarına Avrupa Engeli

Posted by

UEFA Ülke puanları nedeniyle Süperlig takımlarının Avrupa’da üst aşamalara çıkmaları zorlaşıyor. Yapılan müsabakalar sonrası Türkiye’nin ilk 12 sıra içerisinde yer alamayacağı kesinleşmiş oldu.

Sıralamada ilk 25 içinde olan Türkiye İsveç ile birlikte en az puan kazanan ülke oldu. Türkiye’nin topladığı puan 3100, İsveç’in topladığı puan ise 2500. Süperlig’in 2022-2023 sezonunda Avrupa Kupaları’na tekrar 5 Süperlig takımı katılacak ancak Süperlig Şampiyonu olan takım direk olarak Avrupa Kupalarına katılamayacak onun yerine 2 adet ön eleme turu oynayacak.

Ziraat Türkiye Kupası’nı kazanan takım da böylelikle 2 adet ön eleme turunda mücadele verecek. Ülke puanı sıralamasında geçtiğimiz 5 yılın en iyi puanı olan 9.700 2016-2017 sezonunda alınmıştı ancak bu puan tarih olacak.

Durum böyle iken 2021-2022 sezonunda alacağımız sonuçlar bu durum nedeniyle gelecek yıllar için çok fazla önem taşıyor.

Henüz sezonun başında Süperlig ekiplerinden Aytemiz Alanyaspor, Beşiktaş ve Galatasaray’ın Avrupa Kupaları’na erken veda etmesi, UEFA Şampiyonlar Ligi grup karşılaşmalarında Medipol Başakşehir’in, UEFA Avrupa Ligi karşılaşmalarında Demir Grup Sivasspor’un bekleneni veremeyerek veda etmeleri nedeniyle Türk takımlarının Avrupa Kupaları’nda mücadele etme şartları bir hayli olmusuz hâl aldı. 

Süperlig’i 2. tamamlayan takım UEFA Şampiyonlar Ligi için 3 ön eleme karşılaşması oynayacak.

Yeni organizasyon Konferans Ligi’ne katılma hakkı kazanan Süperlig’in 3. ve 4. takımı da 2 adet ön eleme turunda mücadele edecek.

Bir takım Avrupa Ligi’nde oynayabilecek

2022-2023 sezonu itibariyle bir önceki sezonun Süperlig Şampiyonu doğrudan grup mücadelelerine kalamayacak ve 2 adet ön eleme turu oynayacak.

Ziraat Türkiye Kupası’nı evine götüren takım da Avrupa Ligi grup aşamasına doğrudan katılamayacak o takım da 2 adet ön eleme karşılaşması oynaması gerekecek.

Bu yıla kadar Avrupa Kupaları’na 5 Türk takımı gönderebiliyorduk, bu durum aynı şekilde devam edecek ancak 2022-2023 sezonunda bütün takımlarımız ön eleme mücadeleleri vermek zorunda kalacak.

Süperlig’i 2. tamamlayan takım UEFA Şampiyonlar Ligi için 3 ön eleme karşılaşması oynayacak.

Yeni organizasyon Konferans Ligi’ne katılma hakkı kazanan Süperlig’in 3. ve 4. takımı da 2 adet ön eleme turunda mücadele edecek.

Türk takımlarının bu yıl ülke puanına yapmış olduğu destek yalnızca 3100 puan. Ülke Puanı hesaplanırken son 5 sezon gözden geçiriliyor.