Süper Lig’de İzmir Takımı Kalmadı

Posted by

Süper Lig’de sona gelinirken küme düşen takımların da netleştiğini söyleyebiliriz. Yeni Malatyaspor; uzun süre önce küme düşmesi kesinleşen ilk takım olmuştu. Aldığı sonuçlarla umut veren ancak ligde kalmayı başaramayan Göztepe de birkaç hafta önce Süper Lig’e veda etti. 36. haftada Gaziantep FK’nın Kayserispor ile berabere kalmasının ardından Altay ve Çaykur Rizespor’un da Süper Lig serüveninin sona erdiğini söyleyebiliriz.

Kötü Tesadüf Şaşkınlık Yarattı

Altay; 2020 – 2021 sezonunda TFF 1.Lig’de mücadele etti. Siyah beyazlı takım; play-off aşamasında harika bir performans göstererek Süper Lig’e çıkmayı başardı. Göztepe; hali hazırda Süper Lig’de mücadele ediyordu. İzmir; uzun yıllardan sonra ilk defa iki takım ile Süper Lig’de boy gösterecekti. Fakat, her iki İzmir takımı da kalıcı olmayı başaramadı.

Altay ve Göztepe’nin aynı sezonda küme düşmeleri kötü bir tesadüftü. Ancak, geçmişte de benzer bir olay yaşanmıştı. 2002 – 2003 sezonunda hem Altay hem de Göztepe Süper Lig’e veda etmişlerdi. Bir başka deyişle, aynı olay 19 yıl sonra tekrar yaşandı.

Süper Lig’de İzmir Takımı Kalmadı

1959 yılında başlayan Süper Lig’de Altay, İzmirspor, Göztepe, Karşıyaka ve Altınordu olmak üzere beş farklı İzmir takımı boy gösterdi. Bu takımlar; 1964 – 1965 sezonuna dek Süper Lig’de mücadele ettiler. O tarihten sonra Süper Lig’de her sezon en az bir İzmir takımı yer aldı. Fakat, 2002 – 2003 sezonunda Altay ve Göztepe’nin Süper Lig’e veda etmesi İzmir’in uzun süre bu organizasyondan uzak kalmasına sebebiyet verdi.

Bucaspor; 2010 – 2011 sezonunda Süper Lig’e yükselerek uzun bir sürenin ardından İzmir’i temsil etme hakkını kazandı. Fakat, Bucaspor; yalnızca bir sezon Süper Lig’de kalabildi. Göztepe; 2017 – 2018 sezonunda Süper Lig’de yer alarak İzmir’in Süper Lig hasretine son verdi. Fakat, bu sezon hem Altay’ın hem de Göztepe’nin sergilediği kötü performans İzmir’in Süper Lig’de temsilcisiz kalmasına sebep oldu.

Göztepe ve Altay Neden Küme Düştü?

Göztepe; sezona Ünal Karaman ile başladı. Sarı kırmızılı takımın yönetimi; maddi sorunlardan dolayı gerekli transferleri yapamadı. Bilhassa hücum hattında sıkıntılar yaşandı. Cherif Ndiaye, Adis Jahovic, Halil Akbunar gibi isimlerin beklenen performanslarından çok uzak olması Göztepe’nin gol atmakta sorun yaşamasına neden oldu. Alınan başarısız sonuçlardan dolayı Ünal Karaman ile yollar ayrılırken yerine Nestor El Maestro getirildi. Fakat, genç teknik adam da takımı küme düşmekten kurtaramadı.

Altay’ın kaderi de Göztepe’den farklı değildi. Siyah beyazlı takım; Mustafa Denizli yönetiminde başladığı sezonda fena olmayan sonuçlar alsa da devamını getiremedi. Kadro yetersizliği ve maddi sıkıntılardan dolayı transfer yapılamaması kötü sonuçların alınmasına neden oldu. İzmir temsilcisinde birçok futbolcu maaşları ödenmediği gerekçesiyle sözleşmelerini feshederek takımdan ayrıldı.