Süper Lig’de Hakemler Geri Döndü

Posted by

8 Mart tarihli Merkez Hakem Kurulu Operasyonu nedeniyle bir anda klasman düşürüldükleri açıklanan hakemler Süper Lig’de ve TFF 1.Lig’de görev almaya başladılar. İçlerinde Cüneyt Çakır’ın da bulunduğu kadro dışı kalan hakemlerden bazıları Ferhat Gündoğdu’nun istifasını takiben oynanan ilk hafta olan 34’üncü haftada çeşitli maçlara atandılar.

Normale Dönüş

Türk futbol tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşadığı 2021/2022 sezonunda tam olarak bir skandal şeklinde nitelendirilen 8 Mart Tarihli Merkez Hakem Kurulu kararıyla içlerinde Cüneyt Çakır’ın da yer aldığı 13 hakem klasman düşürülmüştü.

Bu durum hakemlerin Süper Lig’de görev alamamaları anlamına gelirken özellikle Cüneyt Çakır’ın 2022 Dünya Kupası’nda görev yapma durumunu da riske atmak olarak algılanmıştı. O dönemin Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun herhangi bir geçerli sebep dahi açıklayamadan aldığı bu karardan sonra Türk futbolu çok daha kaotik bir ortama doğru gitmişti.

Bununla birlikte önce Nihat Özdemir sonra da Ferhat Gündoğdu’nun istifa etmesi hakemler adına geri dönüşü sağlamıştı. Merkez Hakem Kurulu Başkanlığına vekaleten atan Sabri Çiçek ve yöneticileri direkt olarak bu liste dışı kalan hakemlerin geri dönüşünü sağladı.

Söz konusu hakemlerin büyük bir kısmı 34’üncü haftada oynanacak müsabakalara atandılar. Bununla birlikte güncel hakem hataları sonrasında Türk hakemliği bir de bu operasyonun etkisiyle zaten fazla olmayan değerini iyiden iyiye kaybetmiş görünüyor.

Dünya Kupası Yolu Açıldı

Bahsi geçtiği gibi özellikle Cüneyt Çakır’ın durumu bir hayli merak konusuydu. Dünya’da ilk kez 3 Dünya Kupası yöneten hakem olarak tarihe geçme fırsatı yakaladığı 2022 Dünya Kupası’nın arifesinde bir anda kadro dışı kaldığını öğrenen Çakır’ın Ferhat Gündoğdu’nun istifasıyla birlikte Katar yolu açılmış oldu.

Başarılı hakem futbol yorumcusu Ersin Düzen’in verdiği bilgiye göre maç almasıyla birlikte FIFA tarafından Polonya’da düzenlenecek hakem toplantısına da çağırıldı. Bu sayede Dünya Kupası’na katılma ihtimali iyiden iyiye artan Çakır için bundan sonra bir aksilik olmadığı takdirde Türkiye’nin kupadaki tek temsilcisi ifadelerini kullanmak sanırız yanlış olmaz.

Öte yandan geçen sezonun sonunda yaş haddinden kaynaklı olarak emekli olması gereken Fırat Aydınus için karar değiştirilmiş ve tecrübeli hakemin bir sezon daha hakemlik yapmasına karar verilmişti.

Aynı kararı alan MHK Aydınus’u kadro dışı bırakarak ne kadar tutarsız hareketler için de olduğunu gösterdi. Kadro dışı bırakılan 13 hakemin içerisinde yer alan Aydınus, bununla birlikte bu hakemlerden görevine geri dönenler içerisinde yer alamadı.

Basında yer alan haberlere göre halihazırda maç yönetmeye pek de hevesli olmayan başarılı hakem bu karardan sonra direkt olarak kafasında emeklilik kararını verdi. Aydınus ile alakalı konuşulan ifadeler tecrübeli hakemin bu konuyu sadece kendisinin çalışmalarına zeval gelmemesi adına takip ettiği yönünde kullanılan ifadelerdi.