SÜPER LİG’DE GENÇ KALECİLERİMİZ

Posted by

Spor Toto Süper Lig’in 2020 – 2021 sezonuna damga vuran bir diğer konu ise takımların kalelerini koruyan genç kaleciler oldu. Çok genç yaşlarda takımın en önemli kadrosu olan kaleciliğe adım atan futbolcuların çok genç yaşlarda aldıkları bu sorumluluk omuzlarına büyük bir yük bindirse de kendilerine verilen bu görevi başarıyla yerine getirerek lige damga vurmaya devam ediyorlar. Süper Lig’de mücadele eden genç kalecilerimizin performanslarını sizin için derledik.

Uğurcan Çakır, Altay Bayındır, Ersin Destanoğlu, İrfan Can Eğribayat ve Doğan Alemdar, Spor Toto Süper Lig’in 2020 – 2021 sezonunda yıldızlaşan, devleşen hatta gittikçe dünya yıldızı aday olmaya giden kaleciler. Mücadele boyunca kalede devleşen genç isimler bu sezona damga vuran isimler arasına adlarını yazdırdılar.

Yakın gelecekte A Milli Erkek Futbol Takımının da kalesini korumaya aday olacak genç isimler, kendilerine çok erken yaşta verilen bu görevi layıkıyla yerine getiriyor.

Süper Lig’in 5 Takımı 5 Genç Kaleciye Emanet

Hes Kablo Kayserispor’un kalesini koruyan Doğan Alemdar, Süper Lig’in bu sezonunda yer alan takımların kalecileri arasında en küçük yaşa sahip olan oyuncu. 18 yaşındaki genç kaleci bu özelliğinden dolayı Süper Lig’deki tek kaleci oldu.

Öte yandan en az 15 karşılaşmada mücadele eden kaleciler arasında “gol yemeden maç tamamlama” oranın en yüksek payı Beşiktaş’ın genç kalecisi Ersin Destanoğlu’na ait. Destaoğlu %43’lük oranla birinciliği elde ederken onu takip eden diğer isimler ise Uğurcan Çakır, Doğan Alemdar ve Altay Bayındır oldu.

“Kaleye gelen toplarda en yüksek kurtarış” değerlendirmesinde en yüksek yüzdeyi %79,5 ile elde eden Uğurcan Çakır, ciddi bir oranla dikkatleri üzerine çekti. Doğan Alemdar, Altay Bayındır ve İrfan Can Eğribayat ise listede ilk 5 arasında yer aldı.

En İyi 25 Genç Kaleci Listesinde 3 Türk İsim

Futbolcu yetenekleri ve potansiyelleri üzerine çalışmalar yapılan “Football Critic” platformunun belirlediği listeye 3 genç kalecimiz ismini yazdırdı.

24 yaş ve altındaki en iyi 25 oyuncunun belirlendiği bu listede Uğurcan Çakır ve Altay Bayındır ilk 15’te yer alırken, Adanaspor’un genç kalecisi İrfan Can Eğribayat ise 21. basamakta kendine yer aldı.

Altay ve Uğurcan Efsanevi Kaleci Leno’ya Benzetiliyor

Karadeniz temsilcisi Uğurcan Çakır, sahada gösterdiği refleksler, rakip takım oyuncularıyla kaldığı pozisyonlar ve şutlara verdiği karşılıklarla oldukça ön plana çıkıyor.

Fenerbahçe’nin genç kalecisi Altay Bayındır bu yaşta gösterdiği performansla, dikkat çeken diğer kaleciler arasında. Uğurcan Çakır gibi sahadaki performansıyla öne çıkan Altay’ın çevikliği ile öne çıkarken ikisi de bir zamana damga vuran kaleci Bernd Leno’ya benzetiliyorlar.