Süper Lig’de Anadolu Takımlarının Yükselişi Sürüyor

Posted by

Uzun bir zamandan bu yana İstanbul takımlarının hegemonyası altında bulunan Süper Lig’de 2021/2022 sezonuna Anadolu takımları damga vurmaya devam ediyor.

Trabzonspor’un diğer rakiplerinin önünde farklı liderliğine devam ettiği 17’inci haftada çıkan sonuçlar neticesinde ilk 5 sırada 3 Anadolu 2 İstanbul takımı yer alıyor.

Süper Lig’de Anadolu’nun Hükümranlığı Sürüyor

Süper Lig’in 17’inci haftasında Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacak haftanın kapanış maçı oldukça dikkat çekiyor ancak bu hafta takımların temsil ettikleri bölgeler de ilgi çekiyor.

Galatasaray’ın Başakşehir ile Fenerbahçe’nin Beşiktaş ile karşılaştığı bir haftada Anadolu takımları arasındaki meydan okumadan çıkan sonuçlar, sezonun geri kalanı adına da Anadolu takımlarının hükümranlığının süreci yönünde mesajlar veriyor. Haftanın açılış maçında karşılaşan ligin iki yeni yüzü arasında oynanan maçta Giresunspor Altay’ı 3-1 ile geçerek iyi gidişatını sürdürdü.

Haftanın İstanbul-Anadolu mücadelelerinden birisinde son haftalarda form grafiğini bir hayli yükselten Sivasspor, ligin son sırasında yer alan Kasımpaşa’yı 3-1 skorla geçerek yükselmeye devam etti. Kasımpaşa’da bu sonuç teknik direktör Hakan Kutlu’nun teknik direktörlüğünün sonunu getirdi.

Sezonun en iyi iki Anadolu takımlarından ikisinin karşılaştığı maçta Trabzonspor kendi sahasında ağırladığı Hatay’ı ilk yarıda attığı 2 golle geçerken, Konya’da Antalya’yı 90+2’de bulduğu tek golle geçerek lider Trabzon ile arasındaki puan farkını sabit tutmayı başardı. 18 Aralık Cumartesi gününün kapanış maçında Adana Demirspor, Alanyaspor’u etkili bir oyun sergilediği maçta 3-1 ile geçerek puanını 26’ya yükseltti ve üst sıralara daha da yaklaştı.

Yorum: Yabancı Kuralı Süper lig’de Ne Getirdi Ne Götürdü?

2021/2022 sezonunda tekrardan uygulanmaya başlayan yabancı kuralı, sezon başından bu yana tartışma yaratmaya devam ediyor. Takımların yaptığı zorunlu yerli oyuncu transferleri, oyuncu değişiklikleri, kadro darlığı gibi bir sürü detay ilk başta teknik direktörlerin başını ağrıtırken, bir yandan da Türkiye’de bir hayli artan kur özellikle yabancı oyuncu konusunda takımları zorluyor.

Ancak bununla birlikte en çok konuşulan konulardan birisi yabancı kuralının hangi takımlara haksız bir avantaj yaratacağı. Zira ligin 4 büyük takımı Süper Lig’deki ekonomik pastanın büyük bir kısmına sahip oluyor. Bu durum yabancı oyuncuların da yerli oyuncuların da 4 büyük takımdan birisine transfer olmasına ve çok daha fazla maaş almalarına sebep olurken, Anadolu takımlarının da git gide daha kalitesiz oyuncularla birlikte çalışmasına ve kadrolarının daralmasına neden oluyor.

Sadece geçen sezon Anadolu takımlarının başka takımlara sattığı yabancı oyunculardan ettiği gelirler ve şu anda takımlarında bulundurduğu oyuncuların dalgalanan bir kur ve yabancı kuralıyla birlikte daha bir daha bu takımlarda yer alamayacağını tahmin etmek pek de zor değil.

Tüm bunlar bir araya getirildiğinde bu sezon daha şimdiden şampiyonluk şarkıları söylemeye başlayan Trabzonspor’un inanılmaz performansına eşlik eden diğer Anadolu takımlarının bu performanslarını son kez izleyeceğiz.