SPORDA ETKİNLİK PLANLAMASININ ÖNEMİ

Posted by

Dünya çapında milyarlarca insan için spor, günlük yaşamlarının dokusunun küresel kültürde yaşayan birleştirici bir güç konumunda.

Popüler kültürün oldukça azca alanı insanları spor kadar yoğun bir biçimde etkileme gücüne sahip. Bu bağlamda ilgi çekici bir misal vermek isterim. Yapılan incelemelerde insanların, yaşamları süresince tahmini %5’i dini inançlarını bile değiştirirken, yeniden araştırmalara göre İngiliz futbol taraftarlarının ekip değişiklik yapma oranı %2’ye yakın.

Taraftarların spora olan tutkularını buradan hisse biçebilirsiniz. Bunu açıklayan tek bir niçin var, o da taraftarların ekipler ve oyuncularla olan kuvvetli romantik bağları.

Spor büyük bir vaka sadece seyirciler olmadan hiçbir şey anlatım etmez. Spor fanatiklerinin değişen ihtiyaçlarının karşılanmasının sağlanması mevzusunda geleceği planlamak gerekiyor.

Günümüzde akademisyenler, spor uzmanları, sponsorlar ve fanatik kitleleri beraber çalışarak, spor fanatiklerinin dünyasını değişiklik yapmak ve enteresan kılmak için çalışmaya ve planlamalar meydana getirmeye devam ediyor. Çağımızda küresel sporlar kuşkusuz her zamankinden daha erişilebilir durumda.

FUTBOL LİSTEDE EN BAŞLARDA

Aslında incelemelerde taraftarlara 40’tan fazla spor ligi ve müsabakaları ile 500’den fazla ekip, kulüp ve sporcuya olan ilgileri sorulduğunda, küresel grupların spora yönelik alaka alanlarındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkıyor.

En oldukça izlenen spor organizasyonlarına bakıldığında, kontrol edilen bütün ülkelerde en iyi oyunculara ve bireysel sporculara büyük alaka gösteriliyor. Birçok sporsever tarafınca ülkede en oldukça alaka bulan kesim, olimpik sporcular ve futbolcular benzer biçimde muhtelif dalların sporcuları olmuş.

Sporcuların, küresel anlamda spor izleyiciliği üstüne tesiri ve yeniden aynı sporcuların ekipler, ligler, gösterim ortakları ve sponsorlara kıymet katma yönünden önemi görülmektedir. Bulgularla beraber, şahsi markalar geliştirmek isteyen ve isimlerini, imajlarını, popülaritelerini ve bağlantılarını yeni yatırımlar yapmak için kullanan sporcuların, küresel seyirci kitle eğilimini desteklediğini düşünüyorum.

Ülke bazlı milli ligler üstünden örnekler vermek gerekirse, NFL ve NBA benzer biçimde ustalaşmış spor liglerinin küresel çapta izlenmesi, takımlarda bulunan favori sporcuların spor seyircisi üstündeki tesirini doğruluyor.

Spor izleyiciliği yönünde bir öteki araştırmayla, insanların artık küresel alandaki spor vakalarını evlerinden takip ettikleri ortaya çıkıyor. Peki, seyircilere iyi mi bir strateji belirlenmeli ki, onları yine tribünlere taşımak olası olsun?

Pandemi, insanları evlere mahkûm etse de bu sürecin sonrası için gelişecek senaryoları şimdiden planlamak gerek. Şu esnada, daha çok fanatik geliri elde etme amacıyla yeni stadyum teknolojilerine giden büyük yatırımlar da mevcut.

İZLEYİCİ ÇEKMENİN YOLLARI

İngiltere’de, spor alanlarının p’nin artık stadyum içi Wi-Fi ağları var. İzleyicileri çekmek için artık tek başına faaliyet ehil olmuyor. Spor mekanlarının, kitleler için harbiden benzersiz bir şey sunması bekleniyor.

Özetle, spora olan alaka sporcular, kulüpler ve organizasyonel alanlarda çeşitlilik gösterirken, yarışma alanlarına yandaş kitlesini artık vizyoner planlamalar yaparak çekebiliyorsunuz. Tabi ki sporcuların da etkisiyle, spor branşı ayrım etmeksizin yeni stratejiler belirlemenin, spor izleyiciliğine direkt tesir yaratacağını düşünüyorum.