Son Bir Kez Ringe Çıktı: Billy Miske

Posted by

12 Nisan 1894 doğumlu Billy Miske, genç yaşta profesyonel dövüş dünyasına adım attı. Kariyerinin başında antrenör John Pearl Smith ile, son dönemlerinde ise Jack Reddy ile çalışmalarına devam eden dünyaca ünlü boksör, kısa süre içerisinde boks dünyasında merdivenlerini hızlı bir şekilde tırmandı ve en iyiler arasına girmeyi başardı.

1900’lü yılların ilk çeyreğine damga vuran bir boksör olan Miske, Tommy Gibbons, Jack Dillon, Battling Levinsky, Fred Fullon gibi isimlerle karşılaştı. Üst üste aldığı galibiyetler ile birlikte boks dünyasının yıldızı olarak sahne almaya başladı.

34’ü nakavtla 74 galibiyet almasına karşın uzun yıllar boyunca hiç nakavt olmayan Miske’i durduran amansız bir hastalık oldu. Boks hayatının en iyi dönemlerini yaşarken hayatı tepe taklak oldu.

Böbrekleri Dayanmadı

Kariyerinin en tap noktasında yıldı boksör amansız bir böbrek hastalığına yakalandı. 1919 yılında doktoru Andrew Sivertsan, Miske’in birkaç yıllık ömrü kaldığını ve hastalığının tedavisinin olmadığını söyledi. Ailesi dahil hiç kimse Miske’nin uzun bir süre boyunca rahatsızlığını öğrenmedi.

Ağırsiklet Şampiyonu ünvanını taşıyacak Battling Levinsky’ye karşı çıktığı ve puanla kaybettiği maçın ardından, bir süre boksa ara vermek durumunda kaldı.

Hastalığına rağmen ringlere geri dönen Miske, 1920 yılında Eylül ayında, dönemin Dünya şampiyonu Jack Dempsey ile unvan maçında kariyerindeki tek nakavtla mağlubiyetini bu müsabakada elde eden ABD’li boksör, kayıpsız geçen 20 müsabakanın ardından, dönemin bir diğer yıldızı Tommy Gibbons’la karşılaşmış ve rakibine yenildi.

Daha ilerleyen dönemlerde hastalığının ilerlemesi ile birlikte hareket etmekte zorluk yaşayan Misk ringlerden kesin bir şekilde çekilmeye karar verdi.

Ölümden Önce Son Maç

Büyük buhran öncesinde ekonomik sıkıntılar çeken Misk boksu bıraktıktan sonra kendi ülkesinde otomobil satış sektörüne girdi. Bokstan kazandığı tüm parayı bu işe yatırmıştı. Fakat işler tahmin ettiği gibi iyi gitmiyordu.

Her geçen gün borç batağında ilerleyen Miske hastalığının ilerlediğini ve son günlerine yaklaştığını biliyordu. Ölümünden sonra ailesine borç bırakmak istemeyen Miske son bir kez daha maça çıkma kararı aldı.

Yaklaşık 10 yıldır profesyonel bir maça çıkmayan yıldız boksör Billy Miske, inanılmaz bir mucizeyle, Bill Brennan’ı nakavt ederek kariyerinin son maçından galibiyetle ayrılmayı başardı. Bu zafer, Miske’in kariyerinin nakavtla 34 olmak üzere 74. ve son zaferi olarak tarihe geçti.