Sivasspor 19.Hafta’yı Mağlubiyetle Kapattı

Posted by

Demir Grup Sivasspor, Spor Toto Süper Lig’in 19.Hafta mücadelesinde Yukatel Kayserispor’a karşı erken havlu attı.

Rıza Çalımbay ve öğrencileri, Spor Toto Süper Lig’de sezonu erken açmanın ceremesini uzun süre çektiler.

Erken sezon açma durumunun özellikle dar kadroları negatif etkilediği biliniyor. Bu negatif etkiden bir türlü çıkamayan Kırmızı Beyazlılar, önceki sezonlara kıyasla çok puan kaybettiler.

Buna göre Demir Grup Sivasspor, Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında sadece 6 galibiyet alabildi. 5 maçta sahadan eli boş ayrıldı. 8 maçta ise rakipleriyle bir puanı paylaşmak durumunda kaldı.

Demir Grup Sivasspor, Spor Toto Süper Lig’de aldığı 8 beraberlikle bu alanda zirvede yer alıyor. Ligde Rıza Çalımbay ve öğrencilerinden daha fazla beraberlik alan bir takım yok.

Buna karşın ligin son haftalarında kendine gelmeyi başaran Sivasspor, toplamda aldığı 6 galibiyetin 4’ünü son 5 haftalık periyotta almıştı. Galibiyet sayısını yükseltmek isteyen Yiğidolar’ın son haftadaki rakipleri Yukatel Kayserispor idi.

İki şehir arasındaki tarihsel rekabet bu maçın önemini arttırıyordu. Bilindiği gibi komşu şehirler olan Kayseri ve Sivas arasında, futbol tarihimizdeki en talihsiz olaylardan biri yaşanmıştı.

O günlerin çok geride kaldığı, centilmenliğin hüküm sürdüğü bu rekabetin bir diğer önemli yanı da ilk yarı öncesi Sivasspor’un sıralamadaki yerini belirleyecek olmasıydı.

Kırmızı Beyazlılar, Kayseri deplasmanında alacakları bir galibiyetle ligde 7. sıraya kadar yükselebilirdi.

Bu atmosferde Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadyumu’nda başlayan mücadelede, gülen taraf Yukatel Kayserispor oldu.

Sivasspor İlk 25 Dakikada Dağıldı

Demir Grup Sivasspor, maça olabilecek en kötü şekilde başladı. Ev sahibi Yukatel Kayserispor’un Hikmet Karaman önderliğinde ve taraftar desteğiyle kurduğu baskıdan çıkamadı.

Rıza Çalımbay’ın öğrencileri oyun kurmakta, kendi futbollarını oynamakta oldukça zorlandılar.

Hal böyle olunca Yukatel Kayserispor, 10 dakika bitmeden golü buldu. Maça damga vurmak için ilk dokunuşunu yapan Mario Gavranovic, maçtaki gol perdesini açtı.

Yukatel Kayserispor taraftarları, bu golle birlikte daha da ateşlendiler ve takımlarına desteği arttırdılar. Ayrıca Yukatel Kayserisporlu futbolcular da özgüven kazandılar.

Bunun getirisi ise ikinci gol olarak sahaya yansıdı. Yine sahneye çıkan Gavranovic, bir gole daha imza atarak Demir Grup Sivasspor’un işini çok zorlaştırdı. Bu golde son dönemin formda ismi Mame Thiam da asist yaptı.

Thiam’ın asistinin karşılığını vermek isteyen Mario Gavranovic, bir kez daha sahneye çıktı. Bu sefer golü Mame Thiam’a attırdı.

İlk 25 dakika bittiğinde skor tabelasında Kayserispor 3-0 Sivasspor yazıyordu. Sivas, şok edici bir şekilde maça başlamadı. Hali hazırda bu şoku 90 dakika boyunca üzerlerinden atamadılar ve sahadan eli boş ayrıldılar.

sivasspor

Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay’ın Açıklamaları

Rıza Çalımbay, maç sonunda yayıncı kuruluş mikrofonlarına konuştu. Maçta yedikleri gollere çok üzüldüğünü belirtti. Defans hatalarına dikkat çekti.

İkinci yarıda takım olarak geri dönmek istediklerini fakat bunu başaramadıklarını söyleyen Rıza Çalımbay, mağlubiyetin ötesinde yenilen gollerin basitliğinin altını çizdi ve oyuncularını uyarmış oldu.