Seferovic Aranan Kan Olabilir

Posted by

Galatasaray uzun süredir net bir santrafor arıyordu. İsmi büyük pek çok oyuncu gelip geçse de bir türlü santrafora net bir golcü bulamamıştı. Ama ayağının tozuyla çıktığı 2 hazırlık maçında attığı 2 golle dikkat çeken İsviçreli santrafor Haris Seferovic aranan golcü olabileceğini gösterdi.

Seferovic Geçen Seneyi Kötü Geçirmişti

Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda sadece 15 maça çıkan ve 5 gol atan Seferovic ile ilgili edişleler vardı. Ancak şimdiye kadar çıktığı 2 hazırlık maçında attığı 2 gol , dahası bu golleri atarkenki vuruş kalitesiyle Galatasaray taraftarı en azından bu sene forvetteki sorunu hallettiklerini düşünüyor.

Şu anda da kadroda olan ama artık tüm sezonu üst düzey bir verimlilikle oynayabilecek yaşları geride bırakan tecrübeli golcü Bafetimbi Gomis’in takımdan ayrılıp Arap Yarımadası’na gitmesinin ardından Galatasaray santraforda ciddi sorun yaşamış ve son olarak rekor bonservis bedeli ödeyerek Süper Lig tarihinin gelmiş geçmiş en golcü yabancı oyuncusu Mbaye Diagne’yi kadroya katmıştı. Ancak Senegalli golcü Galatasaray’da bekleneni verememiş ve dahası saha dışı ve içerisindeki pek çok hareketi ve söylemleriyle de çok konuşulmuştur.

Diagne’nin yanına büyük bir potansiyel olarak görülen Mısırlı genç santrafor Mostafa Mohamed’i getiren Galatasaray orada da aradığını bulamamıştı.

2022 23 futbol sezonunun transfer döneminde Senegalli golcüsü Mbaye Diagne’yi bonservisiyle, Mısırlı genç santraforu Mostafa Mohamed’i ise Fransa’nın Nantes kulübüne kiralık olarak gönderen Galatasaray’ın gözü kapalı olarak sahaya süreceği net bir santrafora ihtiyacı vardı. İsviçreli golcü Haris Seferovic geçen yıl bekleneni pek verememiş olsa da aslında golcülüğü tartışılmayacak bir isim.

İsviçre milli takım formasını 86 kez giyen uluslararası arenada fazlasıyla tecrübeli bir isim olan İsviçreli golcü, milli takım formasıyla da 26 gole imza attı. Ancak Galatasaray taraftarı bu zamana kadar forvette öyle büyük isimleri izledi ki hazırlık maçlarındaki iyi başlangıca rağmen Seferovic’in üzerinde büyük bir baskı olacağı da bir gerçek. Üstelik Galatasaray taraftarının forvetinden tek beklediği şey de çok sayıda gol atması değil. Uzun süredir iyi futbol izleyemediğini düşünen Galatasaray taraftarı, forveti Haris Seferovic’ten gol atması kadar oyuna da ciddi katkı sunmasını bekliyor. İsviçreli golcü bu baskıyı kaldırabilecek potansiyele, yeteneğe ve tecrübeye ise kesinlikle sahip, diğer yandan arkasında Bafetimbi Gomis gibi ceza sahası içerisindeki etkinliği tartışılmayacak bir golcü ve tecrübenin olması da Seferovic’in bir şansı olacaktır.

Seferovic Falcao

Yıldızlar Geçidi

Son yıllarda santrafor konusunda ciddi sorun yaşayan Galatasaray aslında o bölgeye çok önemli isimleri transfer etmedi değil. Avrupa’nın gördüğü en büyük golcülerden olan Kolombiyalı süper star Falcao da yaşadığı sakatlıklar nedeniyle kanayan yaraya çare olmamış ve büyük bir hayal kırıklığı ile ayrılmıştı Türkiye’den. Yine tüm zamanların en büyük forvetlerinden kabul edilen Didier Drogba da ülkemizde Galatasaray formasını giymişti.