Şampiyonluk Sayısı Gündemi

Posted by

Spor Toto Süper Lig’de geçmişten günümüze özellikle Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi büyük kulüpleri ilgilendiren en önemli konulardan biri şampiyonluk.

Her takım gibi bu 3 kulübün ve bu kulüplerin taraftarlarının en çok övündüğü konulardan biri sahip olunan kupa ve şampiyonluklar olmuştur. Süper Lig’de tarihindeki şampiyonluk sayılarına bakıldığı zaman Fenerbahçe’nin 19, Galatasaray’ın 22 ve Beşiktaş’ın 15 şampiyonluğu bulunmaktadır.

Başka bir deyişle, Fenerbahçe’nin 3, Galatasaray’ın 4 ve Beşiktaş’ın 3 yıldızı bulunmakta. Fakat spor medyasını hem geçmişte hem de günümüzde artarak ilgilendiren konulardan biri de şampiyonlukların hangi tarihten itibaren sayılması gerektiği olmuştur. Bu konuda özellikle Fenerbahçe’nin gündeminde olan konu ise 1959 yılı öncesindeki şampiyonlukların sayılması gerektiği.

Metin Sipahioğlu’ndan Açıklamalar

Fenerbahçe yöneticilerinden Metin Sipahioğlu, katıldığı televizyon programında hem 1959 yılı öncesindeki şampiyonluk sayıları ile ilgili hem de bu konuda karşı karşıya geldiği Galatasaray ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Metin Sipahioğlu, programdaki konuşmasında 1923 – 1959 yılları arasında bu duruma karşı çıkan Galatasaray’ın sadece 1 şampiyonluğunun olduğunu hatırlattı ve bu yüzden sarı kırmızılı kulübün bu konuya ısrarla karşı çıktığını dile getirdi.

Bu yıllar arasındaki şampiyonluk sayıları Galatasaray’ın aleyhine olduğu için bunca zaman bu şampiyonlukları saydırtmamak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Canlı yayındaki programda Metin Sipahioğlu, bahsedilen yıllar arasında Fenerbahçe’nin 9, Beşiktaş’ın ise 7 şampiyonluğu Galatasaray’ında 1 şampiyonluğu olduğunu belirterek, eğer Galatasaray’ın 1 değil de 8 – 9 şampiyoluğu olsaydı yine de bu duruma karşı çıkıp çıkmayacaklarını tüm izleyicelere seslenerek sordu.

Yusuf Günay’dan Açıklamalar

Fenerbahçe yöneticilerinden Metin Sipahioğlu’nun canlı yayında yapmış olduğu açıklamalara cevap Galatasaray başkan yardımcısı Yusuf Günay’dan geldi. Sahada başarı elde edilemeyince sarı lacivertli kulübün bu tarz konulara yöneldiğini ifade eden başkan yardımcısı Yusuf Günay, özellikle yapılan açıklamalar sırasındaki Galatasaray’ı ve Galatsaray’ı başkanını hedef alan hiçbir söylemi kabul etmedilerini dile getirdi.

Bu konu hakkında da her türlü hukuki haklarını sonuna kadar kullanacaklarını belirten Yusuf Günay, bu ifadelerin karşılığı olacağını iddia etti. Yusuf Günat son olarak kendisini izleyen ve dinleyenlere eğer Fenerbahçe, şu anda ligde lider olsaydı bu konularla ilgilenir miydi yoksa sadece lige mi odaklanırdı şeklinde bir soru yöneltti.