Şampiyonlar Ligi’nin Yeni Formatı

Posted by

UEFA, 2024 yılından itibaren geçerli olacak olan Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatını belirlediğini duyurdu. Yeni format; İsviçre Sistemi… İsviçre Sistemi ile birlikte Eylül – Aralık maç haftası sayışı 10’a, toplam maç sayısı ise 96’dan 180’e çıkarılacak. Maç sayısı 100 maç artacak olan toplam oynan maç sayısı 225 maç olacak.

Takım Sayısı 36’ya Çıkıyor

2024 yılından itibaren geçerli olacak yeni Şampiyonlar Ligi formatında takım sayısı artış gösterecek. Daha önceki sisteme kıyasla 4 takım daha fazla oynanacak olan Şampiyonlar Ligi’nde takım sayısı 32 değil 36 olacak.

UEFA’nın hali hazırda geçerli olan 8 gruplu formatından çıkış İsviçre Sistemi adı altında her takımın 10 maç oynayacağı bir lig düzenine geçilmesi söz konusu.

Aynı zamanda Telegraph’a göre UEFA, İngiltere’den 6 kulübü Şampiyonlar Ligi’ne dahil etme önerisini sunuyor. Lig sıralamasına göre giden 4 takımın yanında geçmiş dönem başarıları ile EUFA kulüp sıralaması üzerinden 2 takımın daha seçilmesi planlanıyor.

UEFA, hazırladığı taslağı üye 55 ülkenin federasyonunu gönderecek. Formatın son şekli ise federasyonlardan gelecek olan talepler doğrultusunda oluşturulacak.

Şampiyonlar Ligi’nde ilk turda oynanacak olan maç sayısı 6’dan 10’a yükseltilecek. Her grupta 4 takımın yer aldığı toplam 8 grup oluşturulan klasik sistemin yerine, 36 takımın 9’ardan 4 gruba dağıtıldığı bir sisteme geçilmiş olunacak.

İsviçre Sistemi ile birlikte Eylül – Aralık maç haftası sayışı 10’a, toplam maç sayısı ise 96’dan 180’e çıkarılacak. Maç sayısı 100 maç artacak olan toplam oynan maç sayısı 225 maç olacak.

4 EK Kontenjan Geliyor

Bir takımın 10 farklı rakibe karşı oynayacağı grup aşamasında bu eşleşmeler is seri başı olma durumu göz önünde bulundurularak belirlenecek. İlk sekiz takım son 16 turuna direkt çıkmaya hak kazanırken ikinci 8 takım bölüm play off ile belirlenecek.

Ligi 9 ila 16. Sırada arasında tamamlamayı başaran takımlar 16-24 arasındaki yer alan takımlar ile play off aşamasını oynayacak. Katılımcı sayısının 4 takım fazlalaştırılarak 32’den 36’ya çıkarılmasının yanında fazladan 4 kontenjanın oluşması anlamına gelse de UEFA, yeni kontenjanın ne şekilde dağıtılacağını henüz belirlemiş değil.

Sistemde 4 ek kontenjan gibi henüz belirlenmemiş detayların var olması ve 55 ülkeden gelecek olan öneriler sonrasında UEFA’nın Şampiyonlar Ligi’nde 2024 yılı sonrasında uygulanacak İsviçre Sistemi’ni net bir şekilde oluşturacağı biliniyor.