Şampiyonlar Ligi’nden Müjde

Posted by

UEFA’nın İstanbul çıkarması sonrasında Süper Şampiyonlar Ligi projesinin detaylarını açıkladı. Takım sayısı 36’ya çıktığı takdirde şampiyonun gitme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti. Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, 11 ve 12. Sıradaki ülkelere de artı 2 kontenjan verilmesini tavsiye ettiğini belirtti.

Süper Şampiyonlar Ligi Açıklaması

Gözler bugün Riva’da yapılacak önemli zirveye çevrildi. 14.00’teki yapılan toplantıda UEFA Ulusal Federasyonlar Direktörü Lakoviç ve UEFA Kulüp Müsabakaları yöneticisi Anselmo, başkanlara sunum yapacak.

Yapılacak olan bu önemli toplantı öncesi Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkanı Vekili Servet Yardımcı şunları, uzun zamandır bir süper Lig projesinin olduğunu, bunun da başını M. United, Real Madrid ve Juventus gibi takımlar çekiyor.

Servet Yardımcı, artık 20 takımın yer aldığı bir ligin olduğunu belirtti. 15 takımın sürekli orada oynayacağını söyledi. 5 ekibi diğer federasyonlardan alabileceğini söyledi. İşte böyle bir durum olduğunda biteceklerini büyük ihtimalle bu 5 takımın Hollanda, Avusturya, Belçika gibi ülkelerinden olabileceğini söyledi.

UEFA’nın buna kesinlikle karşı çıktığını, çünkü Avrupa futbolunun ölümü demek olduğunu ve UEFA için yerel liglerin çok önemli olduğunu söyledi.

Maç Sayısı 125’ten 225’ Yükseldi

UEFA 2024 sonrası için çalışmalarına devam ediyor. Buna Swiss System (İsviçte Sistemi) adının verildiği biliniyor. Bu sisteme göre ise; her takım kendi ayarındaki rakiplerle oynuyor. Takım sayısını 36 yapıp, maç sayısını arttırmayı planlıyorlar.

Tüm gelişmeler sonrasında Servet Yardımcı, 36 takımın kabul görmesi yüksek bir ihtimal olduğunu, sayının 36’ya çıktığı takdirde Türkiye Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan kulübün gitme şansının daha fazla olacağını söyledi.

Yeni sistemde ekstra 4 kontenjanın birinde Fransa’nın yararlanacağı ve bu UEFA’ya 2 kontenjanı kulüpler sıralamasında 11 ve 12. Basamakta bulunan ülkelerin şampiyonlarına sağlanması gerektiği söylendi. Sıralamaya bakıldığında çok aşağıda olduğunu şu an için 14 olduğunu ama ilerde 12 veya 13 de olsak katılım imkanı bulabileceğimizi söyledi.

Swiss System’de her takıma bir şans verildiğini ilk 8 takımın bir üst tura çıkacağını, 9 ve 24. Takımların play off oynayarak son 8 takımı belli olması il toplamda 16 takımdan oluşuyor. Maç sayısı ise 125’ten 225’e çıkacak.