Şampiyonlar Ligi’nde Yeni Format

Posted by

Avrupa Futbolu’nda hareketli ve sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Biindiği üzere geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın önde gelen 12 büyük kulübü, UEFA’dan ayrıl bir şekilde kendi Avrupa Süper Lig’lerini kuracağını ve detaylarının nasıl olacağına dair bir bildiri yayınlamışlardı. Bunun gerçekleşmesinin üzerinden saatler geçtikten sonra bu kez UEFA Yönetim Kurulu, Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı hakkında açıklamalar yaptı.

Yapılan açıklamaya göre 2024 – 2025 sezonundan geçerli olmak şartıyla bundan sonra Şampiyonlar Ligi’inde 36 takım mücadele edecek. Böylelikle geçtiğimiz aylarda planlanan bu yeni format, UEFA İcra Kurulu’nda onaylandıktan sonra resmiyete kavuşmuş oldu.

İşte Yeni Formatın Detayaları

UEFA İcra Kurulu’nun Şampiyonlar Ligi’nin 2024 – 2025 sezonundan itibaren geçerli olacak 36 takımlı yeni formatının resmi açıklamasını yaptıktan sonra bu yeni formatın detayları hakkında da yavaş yavaş bilgiler gelmeye başladı. Şampiyonlar Ligi’nde 2024 – 2025 sezonunda uygulanacak bu yeni formata göre, Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanan 36 takım UEFA’nın kendi yapmış olduğu sıralamaya göre 4 ayrı gruba ayrılacak.

Bu 36 takımın ayrılacağı 2 grup için ekstra 2 takım ‘Wild Card’ yöntemiyle seçilecek. Bir başka deyişle, kendi liginde oynarken şampiyon olamayan ve dolaısıyla Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanamayan 2 takım, UEFA’nın ‘Wild Card’ kontenjanından yararlanarak Şampiyon Ligi’nde mücadele edebilecek.

Grup Aşamaları Artık Yok

Şampiyonlar Ligi’nin açıklanan yeni formatına göre bir diğer değişiklik ise grup aşamalarında gerçekleşmiş oldu. 36 takım 2 gruba ayrılacağı için 2024 – 2025 sezonundan itibaren grup aşamaları artık olmayacak. Buna göre her takım, farklı güçlüklerdeki 10 takım ile maç yapmış olacak. Bu 10 farklı rakiple 5 kez iç sahada 5 kez ise dış sahada oynanacak.

Böylelikle bu 10 maçın ardından bir lig tablosu oluşmuş olacak. Bu ligi ilk 8 sırada tamamlayan takım bir üst tura çıkmaya hak kazanacak. Sonraki 8 takım ise play-off oynayarak üst tura yükselmeye çalışacak. Bu play-off turunda elenen takımlar ise UEFA Avrupa Ligi’nde maceralarına devam edecekler. Son 16’ya kalan takımlar, maçlarını klasik formata göre sürdürecekler.