Şampiyonlar Ligi Ön Elemeleri

Posted by

2021 – 2022 Süper Lig şampiyonu, Şampiyonlar ligi için ön eleme oyanayacak. Sivasspor Maccabi Tel Aviv deplasmanında Avrupa Ligi’ne veda etti.

Sivasspor’un lige veda etmesinin ardından Türk kulüpleri Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılma hakkını kaybetmiş oldu.

Ülke puanı klasmanında 13. Sırada bulunan v Sivasspor’un elenmesi ile birlikte Türkiye Avrupa kupalarında bu sezonu noktaladı.

2022 – 2023 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne direkt takım gönderemeyecek. Ön eleme sonucunda başarı gösterirse Türkiye Şampiyonlar Ligi’ne katılabilecek.

Bu sezon Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmaya hak kazanan takım, kendi liginde Devler Ligi bileti alamazsa Süper Lig şampiyonu gelecek sezon da ön eleme turunun ardından Şampiyon Ligi’ne katılım hakkı kazanabilecek.

Türk Takımları Avrupa Kupalarında Düşüyor

Sivasspor’un Avrupa Ligi’ne veda etmesinin ardından, Türk kulüpleri 2022 – 2023 sezonunda Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne direkt olarak katılma hakkını kaybetmiş oldu.

Sivasspor’un kaybetmesi ile birlikte Avrupa Ligi’nde yola devam edecek temsilcimiz bulunmuyor. Bu nedenle ön eleme maçlarına katılmak zorunda kalacağız.

Türkiye 15 yıl sonra ilk kez Avrupa kupalarında direkt olarak şubat ayını göremedi ve gruptan düştü. Türkiye, UEFA sıralamasında ise 13’üncü sıraya gerilmiş oldu.

Türkiye’nin bir üst sırasında 31,7 puan ile Ukrayna yer alıyor. 11. Sırada ise 32,125 puan ile İskoçya yer alıyor. Klasmanda 10. Sıradaki Avusturya’nın 35,825 puanı bulunuyor.

Grup Dönemi Sona Erdi

Avrupa Ligi’nde grup aşaması sona erdi ve bu gelişme sonrasında 2021 – 2022 sezonunda Süper Lig’de şampiyonluğa ulaşacak takım 2022 – 2023 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde yer alabilmek için ön eleme oynanacak.

Ön eleme maçları toplam 4 takım arasında birer kez oynanır. 4 tekli maç, 2 yarı final ve 1 final oynanarak lige katılmaya hak kazanacak olan takım belirlenir.

Türkiye 2021 – 2022 sezonunda Avrupa Ligi gruplarına da doğrudan takım gönderemeyecek. 13. Sırada yer almamız ve son olarak Sivasspor’un kaybettiği maç ile birlikte Şampiyonlar Ligi’ne direkt takım gönderme ihtimalimiz ortadan kalkmış oldu.

15 yıl sonra Avrupa kupalarında şubat ayını göremeyen Türk kulüplerini bekleyen bir tehlikeli durum var.

Bu sezon Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmaya hak kazanan takım, kendi liginde Devler Ligi bileti alamazsa Süper Lig şampiyonu gelecek sezon da ön eleme turunun ardından Şampiyon Ligi’ne katılım hakkı kazanabilecek.