ROTASYON KAZANDI: 5-1

Posted by

Fenerbahçe, Gençlerbirliği’ ni 5-1 gibi flaş bir skorla mağlup etti. Sakatlıklardan ve kovid teşhisi konmasından dolayı Gökhan Gönül, Harun Tekin, Tolga Ciğerci, Nazım Sangare, Sinan Gümüş, Enner Valencia ve Kemal Ademi kadroya alınmamıştı. Erol Bulut, kişisel tercihlerinden dolayı da Caner Erkin, Ozan Tufan ve Samatta’ yı ise kulübeye çekerek Filip Novak, Mert Hakan, Papiss Cisse ve Diego Perotti’ ye şans verdi. Bu isimler böylece ilk defa ilk 11’ de şans bulmuş oldu. Jose Sosa ve defans oyuncusu Lemos da takıma dönerken son maça göre altı yeni isim ilk 11’de şans bulmuş oldu. Erol Bulut bu tercihleriyle istediğini alarak Gençlerbirliği’ni mağlup etmeyi başardı.

SPOR YAZARLARININ YORUMLARI

Emre Bol

Emre Bol – Mevsim Fenerbahçe!

“Bak Fenerbahçeli güzel kardeşim… Perotti’nin pozisyonu kesinlikle penaltı değil. Koskoca camiayı, ‘Fenerbahçe yalandan penaltılarla maç kazanıyor’ diye töhmet altına alırlar, anlamazsın. Oysa senin takımının hakeme ihtiyacı yoktur. Gerekirse, “döve döve” yener rakibini… Ama algıyı başka yöne çekerler. Uzuuun bir zaman sonra rahat bir Fenerbahçe maçı izledik. Sahi bu kadar rahat bir maçı en son ne zaman izlediniz? Erol Bulut’a haftalardır B planı olması gerektiğini söylüyorum. Sadece kanat ortalarıyla sonuca gitmeye çalışmak, rakibin işini kolaylaştırıyor. Oysa adeta yıldızlar topluluğu olan takımın bundan fazlasını yapabilecek bir oyuncu grubu var. Özellikle uzak şutlarla… Mert Hakan işte aynı böyle bir pozisyonda golü yaptı. Caner’in yokluğunda ceza sahasına atılan orta istatistiği düşmüştür ama atılan gol sayısı çoğaldı. Bunun bir anlamı var. Yapılan her orta gol olmuyor. Serseri ortalardansa, “sonuç alacak şutlar” evladır.

Reha Kapsal

Reha Kapsal – Hangisi

Sarı-lacivertliler, Gençlerbirliği deplasmanında oyunun bazı bölümleri haricinde sahadaki oyuncu kalitesi üstünlüğüyle, rakip yarı alan ve ceza sahası içinde problemi çözen oyuncu profilleriyle farklı galip gelmesini bildi. Kimine göre bu galibiyetin rakibin zayıflığından, kimine göre de Fenerbahçe‘nin gücünden kaynaklandığı iddia edilebilir. Yalnız futbolda bir gerçek vardır ki o da rakibin kötü olmasını sağlayan en önemli faktör diğer takımın güçlü ve kaliteli oyunudur. Gençlerbirliği’ni kötü kılan yalnız oynadığı oyun kurgusu ve taktik planı değil. Fenerbahçe’nin saha içinde ortaya koyduğu akıl, mücadele ve bireysel yeteneği de gözardı etmemek gerekir. Maçın başından sonuna kadar Fenerbahçe galibiyeti hak etti.