Rafael Nadal Çekildi

Posted by

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük tenis oyuncularından biri olan İspanyol raket Rafael Nadal, sakatlığı sebebiyle Wimbledon’dan çekilmek zorunda kaldı.

Her biri Grand Slam diye anılan dünyanın 4 büyük tenis turnuvasından biri olan Wimbledon’ın en önemli favorilerindendi Nadal, ancak yarı finale yükselmiş olmasına rağmen yarı final maçına çıkamayacağını açıkladı.

Rafael Nadal

Rafael Nadal Sinyallerini Vermişti

Turnuvanın çeyrek final maçında Taylor Fritz ile karşılaşan Rafael Nadal bu maçta karnında bir acı hissetmiş ve maçı bu acı eşliğinde zor tamamlamıştı. Buna rağmen rakibini 3-6, 7-5, 3-6, 7-5 ve 7-6’lık setlerle 3-2 mağlup etmeyi başararak adını yarı finale yazdırmıştı İspanyol raket. Maçta zaman zaman çok zorlandığı gözlenen oyuncunun sakatlığının ciddi olabileceği ve turnuvayı tamamlayamama ihtimali olduğu da konuşulmaya başlanmıştı.

Çeyrek final maçının ardından sağlık kontrollerinden geçen Rafael Nadal’ın karın kasında 7 santimlik bir yırtık tespit edildi. Doktorlar tarafından bu şartlarda yarı final maçına çıkmaması tavsiye edilen oyuncuya maça çıksa bile bu yırtık sebebiyle gerekli performansı göstermesinin imkansız olduğu, yırtığın daha da ilerleyebileceği bildirildi. Normalde acı eşiği hayli yüksek olan ve ve tenis tarihine dayanaklılığı ile damga vuran Rafel Nadal’ın bile idare edemeyeceği düzeydeki bu yırtık haberi teniseverleri bir hayli üzdü. Zira 22. Grand Slam zaferi olan Rafael Nadal bu alanda bir rekoru elinde tutuyordu ve yarı finale kadar geldiği turnuvanın en büyük iki favorisinden biriydi. Rekoru geliştirmek için önünde sadece 2 maçı kalmış olan 36 yaşındaki İspanyol raket ne yazık ki bu turnuva özelinde bu şansı kaçırdı.

Novak Djokovic En Büyük Favori

Kariyerindeki 22 Grand Slam’in 2’sini Wimbledon’da kazanan Rafael Nadal’ın turnuvaya veda etmesinin ardından ise gözler Novak Djokovic’e çevrildi.

Çeyrek finalde İtalyan raket Jannik Sinner karşı karşıya gelen Djokovic, 2-0 geriye düştüğü maçı muhteşem bir geri dönüşle 5-7, 2-6, 6-3, 6-2 ve 6-2’lik setlerle 3-2 kazanmayı bildi. Yarı final eşleşmeleri Rafael Nadal – Nick Kyrgios, Novak Djokovic – Cameron Norrie şeklinde olmuştu.

Herkes Wimbledon finali olarak Rafael Nadal ile Novak Djokovic maçını izleyeceklerini düşünüyordu ama Rafael Nadal’ın sakatlık sebebiyle çekilmesiyle bir anda Novak Djokovic’e gün doğmuş oldu. Kariyerinde daha önce Wimbledon’u 6 kez kazanan oyuncu 7. zafere sadece 2 maç uzaklıkta.

Kariyerinde toplam 20 kez Grand Slam zaferi kazanan Novak Djokovic, Wimbledon’ı da kazanması halinde Grand Slam toplam zafer sayısını 21 yapacak ve 22 Grand Slam zaferiyle zirvede olan Rafael Nadal’a bir adım daha yaklaşmış olacak. Bu anlamda Nadal’ın elenmesi Novak Djokovic için mevcut turnuvayı daha da özel hale getirmiş durumda çünkü kariyerinin sonlarına gelen iki tenisçi de tüm zamanların en çok Grand Slam kazanana tenisçisi olarak kariyerini noktalamak istiyor.