Paul Pogba Juventus Yoluna Girmek Üzere

Posted by

Bir zamanlar dünya futbolunun zirvesinde yer alsa da uzun süredir eski günlerini arayan Manchester United, Paul Pogba ile yollarını ayırdığını açıkladı.

Kırmızı Şeytanlar lakabıyla Avrupa futbolunda fırtına gibi esen Manchester United, her daim dünyadaki en elit futbolculardan bazılarını kadrosunda bulundururdu. Bilhassa efsanevi menajer Sir Alex Ferguson zamanında rakip tanımayan Manchester United, onun emekli olmasının ardından büyük bir gerileme dönemi yaşadı.

Sir Alex Ferguson’dan sonra göreve gelen teknik direktörlerin hiçbiri eski başarıların yakınından bile geçemezken, bu dönemde büyük transfer harcamaları da yapılmıştı. Bu harcamaların en büyüklerinden biri ise geçmişte Manchester United altyapısından yetişen ve dünya futbolunun bir döneminin en yetenekli gençlerinden biri olarak gösterilen Paul Pogba idi.

Alex Ferguson Pogba’ya Sabrı Öğretemedi

Manchester United altyapısında oynadığı günlerde dahi yetenekleriyle izleyenleri kendisine hayran bırakan Paul Pogba, 19 yaşının verdiği enerjiyle kendisini A takımda görmek ve oynamak istiyordu.

Fransız yıldız adayı dönemin efsane menajeri Sir Alex Ferguson’a bu talebini iletse de ondan sabırlı olması gerektiğine dair bir cevap almıştı. Bu cevap karşısında kendisini daha fazla tutamayan Fransız oyuncu, 2012’de Manchester United’tan ayrılıp İtalyan devi Juventus’un yolunu tuttu.

Transfer piyasasında az para harcayarak serbest oyuncuları toplamasıyla meşhur olan Juventus, Paul Pogba için Manchester United’a sadece 1 milyon Euro yetiştirme bedeli ödedi.

Juventus’un başında bulunan Antonio Conte ile birlikte istediği patlamayı yapan Paul Pogba, daha ilk sezonunda İtalyan devinde tam 37 maçta süre aldı.

Her geçen sezonda üzerine koyarak komple orta saha oyuncusunun tanımlarından biri haline gelen Pogba, transfer piyasasının da en gözde isimlerinden biri oldu.

Sadece birkaç yıl içinde tüm Avrupa kulüpleri onun peşinden koşarken Fransız orta saha oyuncusu tercihini biraz duygusal biraz maddi şekilde eski kulübünden yana kullandı.

Manchester United, geçmişte 1 milyon Euro bedelle gönderdiği oyuncusunu geri almak için tam 105 milyon Euro bonservis bedeli ödedi ve bu fiyat o zamana kadar bir oyuncu için ödenen en yüksek ücret oldu.

Paul Pogba İle United Arasında Kimya Tutmuyor

2016’de İngiltere Premier League tekrar Manchester United formasıyla geri dönen Paul Pogba, ALex Ferguson döneminden çok daha farklı bir kulüp buldu.

Kulüp, bir Avrupa devi gibi değil de yükselmeye çalışan bir yapı gibi davranmaya başlamıştı.

Kırmızı formayla 6 sezonda çokça tartışılan, kimi zaman el üstünde tutulup kimi zamansa eleştirilerin odağında olan Pogba 233 maça çıktı.

Bu süreçte 39 gol 51 asistlik ortalama bir performans gösteren oyuncu, 1 UEFA Avrupa Ligi kupası ve 2 de İngiltere Lig Kupası kazandı.

2022 itibariyle sözleşmesinin sonuna gelen Pogba, bir kez daha hiçbir bedel kazandırmadan Manchester United’tan ayrıldı.

Fransız yıldızın rotasının, en başarılı günlerini yaşadığı eski kulübü Juventus olması bekleniyor. Bunun yanında Real Madrid’in de adaylardan biri olduğu konuşuluyor.