Osman Zeki Korkmaz’ın 7 Haftalık Performansı

Posted by

İstanbulspor, Beşiktaş’ı frenlediği sırada teknik adam Osman Zeki Korkmaz atmış oldukları gollerin çalışılmış olduğunu dile getirerek dikkat çekti. Beşiktaş, Süper Lig’in 7. Haftasına gelindiğinde İstanbulspor’a karşı iki kez öne geçmesine karşın sahadan 2-2’lik skor sonucunda beraberlik ile ayrıldı.

Piyasa değeri açısından bakıldığında ligin en düşük bütçeli kadrosuna sahip olan İstanbulspor takımı, biri frikikten olmak üzere diğeri de ceza sahası dışından olmak üzere iki gol ile Beşiktaş’tan puan almayı başardı.

Geçen sezondan itibaren bu yana kendi kurmuş olduğu oyun felsefesinden vazgeçme taraftarı olmayan İstanbulspor teknik direktörü Osman Zeki Korkmaz, maçın hemen ardından vermiş olduğu konuşmalarsa ise attıkları gollere dikkat çekti. Osman Zeki Korkmaz hafta boyunca uzak mesafeden şut çalıştıklarını itiraf etti ve Beşiktaş’ın bu konuda açısından olan zafiyetini de ayrıca dile getirdi.

Beşiktaş milli ara öncesinde iki puandan olduğu sırada İstanbulspor ise geleceğe dair umut vadeden bir sonuç elde etmiş oldu.

Kendine has kurmuş olduğu bir oyun felsefesine sahip olan ve idealist yanı ile de dikkatleri üzerine çeken Osman Zeki Korkmaz, ligin en düşük bütçeli kadrolarından bir tanesine sahip olmasına karşın ilk haftadan itibaren başlayarak bu yana güçlü bir oyun ortaya koymaya çalışıyor. Bu felsefeyi de sonuçlara yansıtmayı hedef alırken ligin en tempolu takımı olarak gösterilebilecek Beşiktaş’a karşı almış olduğu bir puan dahi genç teknik direktör için altın değerinde bir puan olmakta.

Farklı Oyun Kültürü Oluşturma

Farklı bir oyun kültürü elde etmeye çalıştıklarını da söyleyen Osman Zeki Korkmaz, takım olarak farklı bir oyun kültürü oluşturmaya çalıştıklarını, bu işin başka taraflardan da mümkün olduğunu göstermek istediklerini, hikayenin nerede son bulacağını bilmediğini fakat yapılan harcamalar kapsamında çok da büyük bir fark olmadığını herkese göstermek istediklerini ifadeleri arasında kullandı.

Beşiktaş’ın maçta ilk 30 dakika süresince tahrip edici bir temposu oluşmuştu. İstanbulspor ise bu tempoyu vermemek adına belirgin pas bağlantılarını kapatma yoluna gitti. İkinci bölge içerisinde pas bağlantılarını kapatmalarının bir sonucu olarak  Beşiktaş, ilk yarıda çok fazla uzun top elde etti. Bu da normal olarak oyun ritimlerini bir hayli bozdu. Bunu gerçekleştirmiş oldukları anlarda daha belirgin paslar ile ortaya çıkabilecek İstanbulspor bu konuda pek başarılı olamadığı için Beşiktaş’tan önce skor elde edemedi.

Osman Zeki Korkmaz’ın İstanbulspor’u Lig Durumu

İstanbulspor, Süper Lig’de çıkmış olduğu karşılaşmalardan 3 mağlubiyet, 2 beraberlik ve yalnızca 1 galibiyet elde ederek 5 puan ile 15. sırada yer almaktadır. Osman Zeki Korkmaz yönetimindeki İstanbulspor’un çıkmış olduğu maçlar ve skorları aşağıda verilmiştir:

İstanbulspor                      0 – 2                      Trabzonspor 

Kayserispor                       1 – 0                       İstanbulspor 

İstanbulspor                      0 – 4                      Konyaspor 

Alanyaspor                        0 – 1                       İstanbulspor     

Sivasspor                           1 – 1                       İstanbulspor 

İstanbulspor                      2 – 2                      Beşiktaş