Novak Djokovic Şampiyon

Posted by

Dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında gösterilen Wimbledon Tenis Turnuvası’nı Sırp raket Novak Djokovic kazandı. Bu zaferle birlikte Novak Djokovic Wimbledon Grand Slam Turnuvası’nı üst üst 4. kez kazanmış oldu. Bu zafer aynı zamanda bu Grand Slam’de efsane tenisçinin 7 zaferi oldu.

Çim kortta oynana turnuva dünyadaki 4 büyük tenis turnuvası arasında çim korta sahip tek turnuva özelliğini taşımakla birlikte Wimbledon Tenis Turnuvası aynı zamanda dünyanın en eski Grand Slam’i. Bu anlamla turnuvayı 7. kez kazanan Djokovişc toplamda ise 21. Grand Slam zaferini elde ederek zirveye 1 adım daha yaklaşmış oldu.

Finalde Avusturalyalı dünya 40 numarası Nick Kyrgios ile karşılaşan Sırp raket rakibini 3 – 1 ile geçerek zafere ulaştı. İlk seti 6 – 4 ile kaybeden Novak Djokovic, ikinci seti 6 – 3, üçüncü seri ise 6 – 4 ile kazanarak durumu 2 – 1’e getirmeyi bildi. Dördüncü sette tie-break’e gitti ve Djokovic bu seti de alarak kariyerindeki 21. Grand Slam şampiyonluğunu elde etmiş oldu.

Rafael Nadal Finale Çıkamadı

Novak Djopkovic büyük bir zafer elde etmiş olsa da ezeli rakibi Rafael Nadal ile karşılaşmadan turnuvayı tamamlaması Sırp raket için büyük bir şans oldu.

Wimbledon çeyrek final maçında Taylor Fritz ile karşılaşan Rafael Nadal maçta karnında ciddi ağrılar hissetmiş ve maçı zar zor tamamlamıştı. Buna rağmen maçtan çekilmeyen ve o halde dahi galibiyete uzanmasını bilen İspanyol raket, yarı finale yükselmiş ve Nick Kyrgios ile eşleşmişti.

Çeyrek final zaferinden sonra yapılan tetkiklerde karın kaslarında ciddi bir yırtık tespit edilen Rafael Nadal’ın bu şekilde devam etmesi halinde yırtığın daha ciddi boyutlara ulaşabileceği ve dolayısıyla turnuvadan çekilmesi gerektiği doktorlar tarafından kendisine anlatıldı. Çok acı çeken Nadal doktorların da tavsiyesine uyarak Wimbledon’dan çekildiğini açıkladı. Rafael Nadal’ın yarı finaldeki rakibi Nick Kyrgios, Nadal’ın çekilmesi sebebiyle yarı final maçına çıkmadan adını direkt finale yazdırdı ve Novak Djokovic’inm rakibi oldu.

Novak Djokovic’e kıyasla 1 maç daha az yapan ve daha az yıpranan Avustralyalı raketin finalde sürpriz yapabileceği konuşuluyordu ancak Novak Djokovic rakibine bu şansı tanımadı ve 2. setten itibaren oyunun kontrolünü hiç yitirmeden büyük bir zafere daha ulaşmış oldu.

Novak Djokovic

Novak Djokovic Zirveyi İstiyor

Tenisin yaşayan 3 efsane isminden biri olan Novak Djokovic bu zaferler birlikte toplam Grand Slam sayısını 21’e çıkarsa da hala dünyanın en çok Grand Slam kazanan tenisçisi olmaktan bir adım uzakta bulunuyor. Dünyanın en çok Grand Slam kazanan tenisçisi ise Wimbledon’a sakatlığı sebebiyle yarı finalde veda etmek zorunda kalan Rafael Nadal. Nadal’ın toplamda 22 Grand Slam zaferi var. Wimbledon‘ı 8 kez ile en çok kazanan tenisçi olan Roger Federer ise toplamda 20 Grand Slam zaferine sahip.

Şimdi gözler ağustos ve eylül ayında gerçekleştirilecek olan Amerika Açık Grand Slam’ine çevrilmiş durumda.