Milli Erkek Cimnastik Takımı Göğsümüzü Kabarttı

Posted by

Artistik Cimnastik Milli Takımımız Gümüş Madalya kazanarak göğsümüzü kabarttı. Artistik Cimnastik Milli Takımımız Mersin ilinde yapaılan Avrupa Erkekler Cimnastik Şampiyonası’nda mücadele etti ve 2. sırayı elde ederken gümüş madalyayı müzesine götürdü.

Türkiye’nin Mersin ilinde yapılan Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda yarışmaya katılan Erkekler Arsistik Cimnastik Milli takımımız büyükler kategorisinde yarıştı.

Madalyalar Ülkemize Geldi

Yarışmanın final bölümünde Ukrayna 1. olarak Altın Madalya’yı aldı, gururumuz Artistik Cimnastik Milli Takımımız 2. olarak Gümüş Madalya’yı, Macaristan Milli Takımı da bronz madalyanın sahibi oldu.

Mersin’de düzenlenen ve Olimpik Cimnastik Salonu’nda yapılan organizasyonda 4. günde tüm sporcular, takım halinde podyumun birinci sırasında olmak için mücadele etti. Katılan yarışmacıların, kulplu beygir, barfiks, atlama masası, halka ve yer aleti olmak üzere bir çok alanda mücadele etti.

Artistik Cimnastik Milli Takımımızı final aşamasında tecrübeli Milli Sporcularımızdan, Abdelrahman Elgamal, İbrahim Çolak, Ferhan Arıcan, Ahmet Önder ve Ümit Şamiloğlu temsil etti.

Gösterinlen performanslar sonunda komşu ülke Ukrayna toplamda 248.963 puan alarak birinci sıraya oturdu ve Şampiyon oldular. Artistik Cimnastik Milli Takımımızda Abdelrahman Elgamal’ın şanssız sakatlığı sebebiyle bir süre yarış dışı kalsa da 244.793 puan toplayarak 2. oldu ve Gümüş Madalya almaya hak kazandı.

Bir başka komşumuz olan Macaristan da toplamda 240.393 puan toplayarak 3. sıraya yerleşti ve Bronz Madalya ile yarışmayı tamamladı.

Ülkemizde Cimnastik Önem Kazanıyor

Geçtiğimiz yıllarda alınan sonuçlar gayet açık bir şekilde ortada. Bu senenin başlarında Artistik Cimnastik Milli Takım Antrenörü Yılmaz Göktekin’in yaptığı açıklama da ülkemizde Cimnastik dalının önem kazandığını ve kazanacağını doğrular nitelikteydi. “10 yıl önce dünya şampiyonunun, dünya ikincisinin Türkiye’den çıkacağına ihtimal verilmezdi. Bizim sporcularımız bunu gerçekleştirdi.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Daha önce alınan başarıları da örnek gösteren Göktekin

“İbrahim Çolak dünya şampiyonu, Ahmet Önder dünya ikincisi oldu. Ferhat Arıcan ve Nazlı (Savranbaşı) kızımız da kota aldı. 4 sporcumuz da İzmir’den, çok gurur duyuyoruz. Yüzde yüz Türk sporcular, antrenörleri de öyle. Dünya, Türk cimnastiğinin geldiği noktaya şaşırıyor. Bizim kamp yapmaya gittiğimiz ülkeler şimdi bizden kamp talebinde bulunuyor.” ifadelerini kullanmıştı.