Milli Atlet Tarih Yazdı

Posted by

Milli atlet Ersu Şaşma Türk atletizm tarihinde bir ilki başardı. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda erkekler sırıkla atlamada finale kalan Şaşma, bu başarıya ulaşan ilk ilk Türk atlet oldu.

Şaşma, Avrupa Şampiyonası’nda Sırıkla Atlama Finalinde

Fenerbahçe’nin 21 yaşındaki rekortmeni milli atlet Şaşma, Polonya Torun düzenlenen 36. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda bir tarih yazdı. Önceki iki yılın Balkan Salon şampiyonu olan Şaşma, 5.72 ile Türkiye rekorunun da sahibi. Ersun Şaşma, Torun Arena düzenlenen ve 14 atletin yer aldığı seçmelerde 5.60’lık derece ile finale yükselmeyi başardı.

1996’dan Sonra İlk Kez

Ersu Şaşma sayesinde sırıkla atlamada 25 yıl sonra Türkiye ilk kez Avrupa Salon’a katılma hakkını kazandı. Bu branşta Türkiye’yi temsil eden son isim 1996’da Stockholm’deki şampiyonada yarışan Ruhan İşim olmuştu.

Ersu Şaşma, 5,35 ile başladığı elemelere, 5,50’yi pas geçip 5,60’ı da ilk hakkında aşmayı başardı. Milli sporcu Şaşma, bu dereceyle dünya rekortmeni Armand Duplantis ile aynı dereceyi yaptı. Şaşma bu dereceyle, son 8’e adını yazdırmayı başardı.

Final 7 Mart’ta

Eski dünya şampiyonu Wojciechowski’nin elendiği seçmelerce Ers Şaşma; Hollanda (Menno Van Vloon), İsveç (Armand Duplantis), Almanya (Bo Kanda Lita Baehre, Oleg Zernikel), Polonya (Piotr Lisek, Robert Sobera) ve Fransa (Valentin Lavillenie) ile 7 Mart Pazar akşamı saat 19.05’te yapılacak finalde yarışacak.

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda kadınlar üç adım atlamada büyüklerde ise ilk kez Avrupa Şampiyonası’na katılan milli atletimiz Tuğba Danışmaz oldu. Danışmaz 13,56’lık derecesiyle 16 atlet arasında 13’üncü sırada yer aldı. Ancak finale katılamadı.

Ersu Şaşma Kimdir?

1999, Mersin doğumlu olan Ersu Şaşma, Türkiye’yi atletizmde sırıkla atlama branşında temsil etmektedir. Şaşma, Türkiye Açık Saha Rekorları’nda gençler, U23 ve büyükler rekorunu elinde bulunduruyor. Ayrıca, Türkiye Salon Rekorları’nda ise gençler, U23 ve büyükler rekorlarının sahibi.

Milli sporcu, 2021’de İstanbul’da düzenlenen Salon Olimpik Deneme Yarışları’nda sırıkla atlamada Ruhan Işım’ın 23 yıllık rekorunu da 5-71 ile geçmeyi başardı. Milli atlet, kariyerine Fenerbahçe Spor Kulübü’nde devam etmekte.