Milletler Ligi Sona Erdi

Posted by

2022 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi final etabına Türkiye ev sahipliği yaptı. Ankara’da oynana final etabı sonunda Filenin Sultanları 4. olurken şampiyon ise yarı finale maçında bizi eleyip finale yükselen İtalya oldu.

Filenin Sultanları yarı finalde İtalya’ya 3 0 kaybederek 3.lük mücadelesi yapmak durumunda kalmıştı. üçüncülük maçında Sırbistan’a 3 0 ile boyun eğen takımımız turnuvayı 4. olarak tamamladı ve ne yazık ki madalya kazanamadı. Milli takımımızı yenerek bronz madalyaya hak kazanan Sırbistan takımının madalyalarını ise Türkiye Voleybol Federasyonu Asbaşkanı Selahattin Süleymanoğlu verdi.

Milletler Ligi Türkiye

Milletler Ligi Final Etabı

2022 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi final etabına ev sahipliği yapan ülkemizde kendi seyircimiz önünde takımımızdan daha iyi bir derece umuyorduk aslında. Dünyanın ne iyi kadın voleybol takımları arasına gösterilen Filenin Sultanları, uzun yıllardır olduğu gibi yine bir eşiği aşamayarak dünyanın en iyi 3 4 takımının hemen ardından gelen takım olma kimliğini bu turnuvada da geliştiremedi.

Çeyrek final müsabakasında Tayland’ı, ilk seri kaybetmesine rağmen devam setlerinde kendini bularak rahat geçen kızlarımız yarı finalde İtalya’nın rakibi oldu. İtalya karşısında ilk seti 18 25 kaybeden takımımız, başa baş oynadığı ikinci seti şansız sayılar vermesinin akabinde 26 28 ve son seti de yine kritik anlardaki hata ve şansızlıklar ile 22 25 kaybederek kendi evinde, kendi seyircisi önünde final oynama şansını kaçırdı.

Üçüncülük maçında Sırbistan karşısına çıkan Filenin Sultanları ne yazık ki maçı 3 0 kaybetti ve bronz madalya alma şansını yitirdi. Çok çekişmeli geçen ilk seti tıpkı yarı finaldeki İtalya karşısında olduğunu gibi kritik kırılma anlarında son hamleyi yapamayarak 25 27 kaybeden ekibimiz ikinci sette bunun moral bozukluğu ile 17 25 mağlup oldu. 2 0’ın moral bozukluğuna rağmen son sette varını yoğunu ortaya koyan kızlarımız ne yazık ki yine kırılma anlarını değerlendiremedi ve nefes kesen seti 25 27 kaybederek 3 0 ile Sırbistan’a boyun eğdi ve 2022 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi’nin dördüncü olarak tamamladı.

Şampiyon İtalya Oldu

Ülkemizin ev sahipliği yaptığı Milletler Ligi’nin bu seneki finalini yarı finalde bizi 3 0 ile eleyen İtalya ile Sırbistan’ı 3 1 ile geçen Brezilya oynadı. Oldukça çekişmeli geçen mücadeleyi bireysel yeteneklerin performansı belirledi. Maçı İtalya 3 0 kazanarak şampiyon olup altın madalyaya uzansa da aslında her set son ana kadar ortadaydı. Ne var ki İtalya’nın süper yıldızı Paolo Egonu pasör çaprazında yine her zamanki gibi inanılmaz sayılar bularak maçı İtalya’ya getirdi. Setleri 25 23, 25 22 ve 25 22 sonuçlanan maçın ardından Paolo Egonu turnuvanın en değerli oyuncusu ödülüne layık görüldü. Oyuncu aynı zamanda turnuvanın en iyi pasör çaprazı da seçildi.