Michael Jordan Efsanesi

Posted by

Kazanma hırsı, saha içerisinde ve dışarısında yarattığı efsaneler, 23 numaralı formayı kendisinden sonra basketbol oynayacak kitleler için getirdiği nokta, bir dönem basketbolu bırakıp profesyonel olarak beyzbol oynaması ve tabiki Chicago Bulls. Tüm bunlar yazılıp okununca akla gelen tek isim şüphesiz Michael Jordan.

Majesteleri lakabı ile bilinen Michael Jordan, NBA’de kendi hikayesini en dipten en tepeye koyan nadir oyunculardan biriydi. Kendisini ve oynadığı her maçı izleyenler çok iyi bilir ki, Michael Jordan kaybetmekten nefret eden biriydi ve bu durumu oynadığı her saniye biz izleyenlere çok iyi bir şekilde gösteriyordu.

NBA’de oynadığı dönemlerde toplamda 6 kez şampiyonluk yaşayan efsane basketbolcu, bu şampiyonlukların hepsinde finallerin MVP’si seçilmeyide başarmıştı.

Michael Jordan oynadığı dönemlerde öyle bir basketbolcuydu ki NBA Takımlarından Detroit Pistons kendisini maçlarda durdurabilmek için ‘Jordan Kuralları’ adı altında maç içerisinde yapılması gereken birtakım gereklilikler belirlemişti. Fakat tabiki Majestelerini hiçbir kural hiçbir şey durdurmayı başaramadı ve kendisi NBA’in gelmiş geçmiş en iyi basketbolcusu olmayı başardı.

6. Şampiyonluğun Öyküsü

Chicago Bulls ile 6 şampiyonluk yaşayan Michael Jordan, son şampiyonluğunu finallerde Utah Jazz’a karşı almıştı. 5. Şampiyonlukta da Utah Jazz’a karşı mücadele eden Michael Jordan ve Chicago Bulss, 6. Şampiyonluk serüveninde de finallerde aynı rakiple eşleşmişti. 14 Haziran 1998 tarihinde finallerin 6. Maçında bu iki takım kozlarını paylaşmak için sahaya çıktı.

Seride durum 3 – 2 Chicago Bulls lehineydi. Utah Jazz’ın tek amacı ise bu maçı kazanarak finalleri son maça taşımaktı. Maçın son çeyreğinin son saniyelerine önde giren takım, 85 – 86’lık skorla Utah Jazz olmuştu ve hücum sırasında onlardaydı.

Fakat hesap etmedikleri tek şey tek isim Michael Jordan’dı. Savunmada topu kapan Michael Jordan, maçın son saniyeleri işlerken rakip sahaya geldi. Karşısında Utah Jazz’ın en iyi dış savunucu vardı. Fakat bu onun için engel teşkil etmedi. Crossover diye bilinen vücut hareketi ile rakibinden kurtulan Michael Jordan, son saniye basketi ile takımı Chicago Bulls ile 6. Şampiyonluğuna ulaşmayı başarmıştı.

NBA’in En İyi 10 Basketbolcusu

NBA’nin birçok faktörü göz önünde bulundurarak belilediği en iyi 10 basketbolcu listesinin en başında tüm zamanların en iyisi olarak Majesteleri lakabıylada bilinen Michael Jordan yer alıyor. İkinci sırada ise şimdilerde Los Angeles Lakers forması giyen Lebron James bulunuyor.

Üçüncü sırada ise Los Angeles Lakers efsanelerinden Magic Johnson yer alıyor. Dördüncü sırada ise NBA tarihinin en ikonik basketbolcularından olan Kareem Abdul Jabbar bulunuyor. Beşinci sırada ise yine bir Los Angeles Lakers efsanesi olan ve 2020 yılında helikopter kazasında hayatını kaybeden Kobe Bryant yer alıyor.

Altıncı sırada ise şüphesiz NBA’in en sansasyonel oyuncularından biri olan Shaquille O’Neal bulunuyor. Listenin yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu sıralarında ise sırasıyla Bill Russell, Wilt Chamberlain, Tim Duncan ve Larry Bird yer alan basketbolcular oldular.