Mert Efe Kılıçer’in Hedefi Olimpiyatlar

Posted by

Avrupa Şampiyonası’nda 2 madalya birden kazanan milli cimnastikçi Mert Efe Kılıçerîn hedefi olimpiyatlarda Türk bayrağını dalgalandırmak.

Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda bronz ve gümüş madalya kazandı.

6 yaşında cimnastik ile tanışan Mert Efe Kılıçer’in kuzeni de cimnastikçi. Kuzeni ile aynı sporu yapıyor olmasının onu motive ettiğini söyleyen sporcu, “7 yıl önce Kayseri’ye geldiğimde kuzenimin hocası Mehmet Bilgin’le tanıştım.

Hocam beni Kayseri’ye davet etti. Ankara’da çok iyi değildim. Kayseri’ye gelip hocamla çalışmaya başlayınca daha iyi dereceler almaya başladım.

Kayseri’ye geldikten sonra girdiğim ilk okullar arası şampiyonada 4. olmuştum.” diye konuştu.

“Benim için büyük bir mutluluk ve gurur.”

Pandemi sürecindeki hazırlıkların zor olduğunu belirten Mert Efe, “5 ay Kayseri’de Avrupa Şampiyonası’na çalıştık. Bunun bir ayında hocamızla 4 ayında ise evde online şekilde çalıştık. Avrupa Şampiyonası’nın tarihi belli olunca 2 ay Bolu’da kamp yaptık.

Orada sabah akşam çalıştık. Avrupa Şampiyona’sının Mersin’de düzenlenmesi bizim için çok büyük bir şanstı. Sürekli yarıştığımız bildiğimiz bir salondu. İyi bir performans sergiledik. İki madalya aldık. Bu benim için anlatılmaz bir gurur ve mutluluk.” Dedi.

aktaran Mert Efe sözlerine, “Bundan sonraki hedefim olimpiyatlarda bayrağımızı dalgalandırmak. Bu hedef için çalışmaya devam ediyoruz.

Sabah akşam çalışıyoruz. İzin alıp antrenmanlara devam ediyoruz. Güzel hazırlanıyoruz. Hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum.” Şeklinde devam etti.

“Olimpiyatlar için azimle çalışıyor.”

Genç sporcu cimsnastik sporunun tüm sporların temelini oluşturduğunu ve her sporcunun 5-6 yaşında en az iki yıl boyunca jimnastik ile ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Başarılı sporcunun antrenörü Mehmet Bilgin, Mehmet Efe ile 7 yıl önce tanıştıklarını belirtirken sporcunun aldığı mesafenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Mehmet Bilgin milli sporcu ile ilgili “Mert’le 7 yıldır birlikte çalışıyoruz. İlk zamanlarda böyle büyük hedeflerimiz yoktu. Öncelikli hedefimiz iyi eğitim verip iyi bir sporcu yetiştirmekti. Mert’in gelişimi bizim hedeflerimizi büyüttü.

Avrupa Şampiyonası’ndan önce katıldığı 3 uluslararası turnuvada altın ve gümüş madalya kazanmıştı. Avrupa Şampiyonası’nda gümüş ve bronz madalya alarak bizleri gururlandırdı. Sporda başarı azim ve sabırdan geçiyor. Biz de olimpiyatlar için azimle çalışıyoruz.” Sözlerini kullandı.