Merkez Hakem Kurulu’nun Yeni Başkanı Belli Oldu

Posted by

Türk futbolunun en karanlık ve kaotik dönemlerinden birini yaşadığı bu dönemde bu kaosun sorumlularından biri olan Merkez Hakem Kurulu’nda Başkan Ferhat Gündoğdu istifa etmiş ve futbolumuz bir kez daha sarsılmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in de istifa etmesiyle birlikte futbolun zirvesinde bir kez daha deprem yaşanırken Merkez Hakem Kurulu’nun Yeni Başkanı da açıklandı ve yeni başkan Sabri Çelik oldu.

Bitmeyen Kaos

Türk futbolu çok uzun bir süredir gerilemeye devam ediyor ancak 2021/2022 sezonu kadar hızlı bir gerilemenin yaşandığı sezon gerçekten çok azdır.

Futbol tarihimizin en başarısız dönemlerinden birini yaşamamıza neden olan Türkiye Futbol Federasyonu Nihat Özdemir’in istifasından sonra tam anlamıyla türbülansa giren Türk futbolunda bu kaosun en büyük müsebbiplerinden biri olan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu da istifa etmişti.

8 Mart tarihinde yapılan hakem operasyonunda baş sorumlu olarak nitelendirilen Gündoğdu’nun istifasından çok kısa bir süre sonra yeni MHK Başkanı da belli oldu. Yapılan açıklamayla birlikte Sabri Çelik kurulun yeni başkanı oldu.

Merkez Hakem Kurulu üyeleri ise Muhittin Boşat, Murat Ilgaz, Erol Ersoy, Orhan Erdemir, İsmet Arzuman, Hikmet Öksüzoğlu, İbrahim Çınar ve Dursun Cumali Sucu oldu. Uzun yıllar 1. Lig’de hakemlik yaptıktan sonra yaş dolayısıyla aktif hakemliği bırakan Çelik, 2004-2005 yıllarda ve 2019’da yaklaşık 5 ay MHK Başkanlığı yapan Çelik, UEFA gözlemciliğinin ardından mentörlüğe başlamıştı.

Tarihte Bir İlk

Tarihin en başarısız Türkiye Futbol Federasyonu olan Nihat Özdemir yönetiminde yaşanan skandallardan birisi de MHK ile alakalı bu skandaldı ve Ferhat Gündoğdu’nun istifasıyla birlikte çekilen operasyonda bir anlamda suya düşmüş oldu.

Bununla birlikte Türk futbol tarihinde ilk kez tek bir sezon içerisinde 3 kere Merkez Hakem Kurulu başkanı değişmiş oldu. Sezona Serdar Tatlı ile başlayan Federasyon, Tatlı’nın 21 Ekim 2021 tarihinde gelen istifasından 6 gün sonra Ferhat Gündoğdu’yu göreve getirmişti.

Liyakat konusunda oldukça şüpheli bir atama olan Gündoğdu ataması futbolu bu noktaya getiren etmenlerden biri oldu. 6 aylık görev süresinde Türk hakemliğini tam anlamıyla yerle yeksan eden Gündoğdu’nun başkanlığında yaşananlar Nihat Özdemir üstündeki baskıyı da arttırdı.

Sabri Çelik’in gelişiyle birlikte 3’üncü döneme başlayan Merkez Hakem Kurulu’nda işin çok daha garibi Çelik’in de göreve vekaleten getirilmiş olması. Zira Haziran’da toplanacak Olağanüstü Genel Kurul’da yeni yönetim yeni Merkez Hakem Kurulu’nu belirleyecek.

Tam anlamıyla skandallarla geçen bu sezondan sonra ülke futbolunun toparlanabilmesi uzun bir süre alacaktır. Bununla birlikte hakemlerle alakalı yaşanan bu gelişmelerden sonra çekilen operasyonun fiilen biteceği ve liste dışı bırakılan 13 hakemin de göreve geri döneceği tahmin ediliyor.

Zira öte türlüsü çok daha büyük bir kaosun gelmesine neden olacak.