Mehmet Büyükekşi TFF Adaylığını Açıkladı

Posted by

2021 – 2022 sezonunun sona ermesiyle beraber futbolseverler milli maç heyecanına odaklandılar. Türkiye; UEFA Milletler Ligi’nde Faroe Adaları ve Litvanya ile karşı karşıya geldi. Her iki maçtan da galibiyet ile ayrıldı. Lüksemburg ve Litvanya ile karşılaştıktan sonra milli maç sezonunu noktalayacak.

Sezonun bitmesi; futbol ile ilgili her şeyin de bitmesi anlamına gelmiyor. Galatasaray başta olmak üzere birçok kulüpte başkanlık seçimi yaşanacak. Bu sayede, 2022 – 2023 sezonunun kaderi de şekillenecek. Başkanlık seçimi heyecanı yaşanan kurumlardan birisi de Türkiye Futbol Federasyonu!

Mehmet Büyükekşi Tek Aday Olarak Seçime Girecek

Nihat Özdemir; uzun bir süredir Türkiye Futbol Federasyonu başkanlık görevini yürütüyordu. Özdemir’in istifası büyük bir sürpriz ile karşılandı. Kamuoyu; söz konusu istifanın nedenlerini araştırmaya başladı. Ancak, bir yandan da yeni TFF başkanının kim olacağının belirlenmesi gerekiyordu.

Uzun süredir herhangi bir başkanı olmayan Türkiye Futbol Federasyonu’nda önümüzdeki günlerde seçim heyecanı yaşanacak. Ancak, seçime zannedildiği gibi yoğun bir ilgi yoktu. Önceki seçimlerde olduğu gibi birden çok adayın yarışması söz konusu değil! Hatta, 2022 yılındaki seçimde yalnızca tek bir adayın olduğundan bahsedebiliriz. O isim ise Mehmet Büyükekşi!

TFF başkanlık seçimi 16 Haziran 2022 tarihinde yapılacak. Resmi adaylık başvuruları geçtiğimiz günlerde sona erdi. Fakat, TFF başkanlığı için başvuru dilekçesi veren tek kişi Mehmet Büyükekşi oldu. Geçtiğimiz yıllarda Süper Lig kulüplerinden Gaziantep FK’nın başkanlık görevini yürüten Mehmet Büyükekşi; TFF başkanlığı görevine soyundu. Söz konusu görevi en iyi şekilde yerine getireceğini düşünüyor.

TFF başkanlığı seçimi daha önce de ifade ettiğimiz gibi 16 Haziran’da yapılacak. 307 delegenin söz konusu seçimde oy kullanması bekleniyor. Mehmet Büyükekşi; seçime tek aday olarak girmesinden mütevellit doğal olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni başkanı olacak. Fakat, başkanlık görevini yalnızca bir yıl boyunca yerine getirecek.

Türkiye Futbol Federasyonu; 2023 yılının Haziran ayında olağan seçimli genel kurula gidecek. Bu noktada, sistemin farklılaşacağından bahsedebiliriz. Bir başka deyişle, 2023 yılının Haziran ayında TFF başkanı olacak kişi ve yönetimi; Mehmet Büyükekşi’nin tam aksine dört yol boyunca görevde kalacak.

Mehmet Büyükekşi Kimdir?

TFF seçimlerinin yaklaşmasıyla beraber Google’da adı en çok aratılan isimlerden birisinin Mehmet Büyükekşi olduğunu söyleyebiliriz. Her şeyden önce, kendisinin 1961 yılında dünyaya geldiğini ifade etmeliyiz. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden 1984 yılında mezun olmuştur. Ardından, hem Marmara Üniversitesi’nde hem de İngiltere’deki bir fakültede İngilizce işletme eğitimi almıştır. Son derece başarılı bir kariyere sahiptir. Evli ve üç çocuk babası olarak bilinen Büyükekşi; bir dönem Gaziantep FK başkanı olarak da görev yapmıştır.

Mehmet Büyükekşi’nin tek aday olarak seçime girmesi tartışmalara sebep oldu. Bazı kulüp başkanları bu duruma karşı çıktı.