MARADONA’NIN TARTIŞMALI MİRASI

Posted by

Hatırlandığı üzere Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona, 2020’nin Kasım ayında 60 yaşındayken kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetmişti. Ayrıca yapılan ön otopsiye göre, tam ölüm sebebi olarak yıldız futbolcunun “kronik kalp yetmezliğine bağlı akut akciğer ödemi” nedeniyle hayata veda ettiği de belirtilmişti.

Fakat Mahkeme, soruşturma kapsamında yeni şüpheler doğduğu için efsane futbolcunun cep telefonlarının da incelenmesine karar verdi.

Şüphelerin odağı olan kişiler ise Maradona’nın doktoru ve psikiyatristiydi. Mahkemenin verdiği bu kararın ardından, bir diğer önemli gelişme daha kamuoyuna yansıdı.

Bu gelişmeye göre, her ne kadar Maradona yakın çevresine 75 milyon sterline yakın serveti olduğunu söylese de, Arjantinli yıldızın avukatları sadece 5 milyon sterline ulaşabildiklerini açıkladı.

2020’nin Kasım ayında hayata gözlerini yuman futbol efsanesi Diego Armando Maradona’nın ölümünden sonra da sular durulmuyor. Önce, ölüm sebebi üzerinde ciddi şüpheler uyanan yıldız futbolcunun şimdi de mirası hakkında çeşitli tartışmalar ortaya atılıyor.

Ölmeden önce oldukça kaotik bir yaşama sahip olan Maradona’nın mirası, hayatının karmaşıklığını da gözler önüne sermekte. Bu yüzden ne yıldız futbolcunun yakın çevresi ne de avukatları Maradona’nın tartışmalı mirası hakkında bir fikir birliğinde bulunabiliyor.

Yakın çevresinin yaptığı açıklamalara göre efsane futbolcu 75 milyon sterline yakın bir servete sahip. Ama yine avukatlarının belirttiğine göre Arjantinli futbolcunun sadece 5 milyon sterlinlik servetine erişilebiliyor.

Ayrıca Maradona’nın avukatları efsane futbolcunun servetinin büyük çoğunluğunun yağmalandığını iddia ediyor. Maradona’nın en küçük oğlu Diego Fernando’nun avukatı Mario Baudry ise ünlü futbolcunun banka hesaplarına bakıldığında sadece küçük bir daireye, iki arabaya, eski bir eve ve 4 milyon sterline ulaşılabildiğini açıkladı.

Baudry ayrıca banka gider raporlarının görünmediğini ve Maradona veya onun yakınlarının 75 milyon sterline yakın miktardaki para üzerinden harcama yapıp yapmadıklarını anlayamadıklarını belirtti. Bütün bu açıklamalar, avukatların söz konusu banka hesaplarının yağmalandığına dair iddialarını güçlendiriyor gibi görünüyor.

“FAKİR ÖLDÜ”

Öte yandan 2020’nin Kasım ayında çıkmış bir başka habere göre, dünya futbolunun en önemli isimlerinden Maradona’nın fakir öldüğü iddia ediliyor. Maradona’ya yakınlığı ile bilinen Luis Ventura, efsane futbolcunun fakir öldüğünü ve banka hesabında 75 bin sterlinden daha az para kaldığını belirtiyor.

Ventura, ayrıca bu durumun başlıca sebepleri olarak Diego Maradona’nın yakın çevresine gösterdiği cömertliği ve aşırı yaşam tarzını gösteriyor.

Bahsi geçen tüm bu avukatların açıklamalarına baktığımızda ortada birbiriyle çelişen bazı ifadelerin olduğunu fark etmemek mümkün değil.

Efsane futbolcunun gerçek servetinin 75 bin sterlin mi, 75 milyon sterlin mi yoksa bazı taşınmazlar ile birlikte 4 milyon sterlin mi olduğu hala anlaşılabilmiş değil. Tüm bu çelişkili iddialar ancak soruşturmanın sonunda açıklığa kavuşturulabilecek gibi görünüyor.

EFSANE’NİN BİLİNEN VARLIKLARI

Her ne kadar efsane futbolcunun serveti konusunda hala tam olarak bir anlaşma sağlanamasa da, ortada kesin olarak belirtilebilecek bazı mal varlıkları mevcut. Bu mal varlıkları Arjantin’de beş mülk, bir Rolls Royce, bir BMW i8, hediye bir Hunter Overcomer amfibik araç, Maradona’ya benzeyen bir video oyun karakterinin kullanımına dair kontrat, 360 bin dolarlık pırlanta yüzük ve en son olarak Maradona’nın futbolcu ve teknik direktör olarak aldığı maaş ve ikramiyeler olarak sıralanıyor.