MARADONA’NIN İKONİK DÜNYA KUPASI FOTOĞRAFI

Posted by

Diego Armando Maradona, milli takım formasıyla ilk kez bir Dünya Kupası maçına 1982 yılında İspanya’da gerçekleşen turnuvada çıktı. Kupanın açılış maçında Belçika ile Nou Camp’ta karşılaşan Arjantin, sahadan 1 – 0’lık skorla ayrılmasına rağmen, Maradona için bu maç önemli bir yere sahipti. 6 Belçikalı futbolcuya karşı tek başına mücadele ettiği bir anın fotoğrafının çekilmesi uzun yıllar boyunca futbol tarihinde tartışılan bir konu haline geldi. Biz de sizin için o fotoğrafın perde arkasını derledik…

Diego Armando Maradona için, Nou Camp’ta 95 bin seyircinin önüne çıktığı Belçika maçı kariyerinin milli takım formasıyla oynadığı ilk Dünya Kupası maçıydı. 1982 senesinde düzenlenen turnuvada daha 22 yaşında olan Maradona, gelecek yılları yıldız futbolcuları arasında gösteriliyordu. Ancak ne Maradona ne de Arjantin Milli Takımı kendilerinden beklenen performansı sahaya yansıtamadı ve Belçika’nın dakika 62’de Vandenbergh ile bulduğu golle sahadan 1 – 0 mağlup ayrıldı.

Brezilya İkinci Turda Elendi

Bir önceki Dünya Kupası Şampiyonası’nda şampiyonluk elde eden Arjantin, 1982 yılında İspanya’da düzenlenen turnuvanın en gözde takımıydı. Dünyaca ünlü oyuncuları kadrosunda bulunduran Arjantin Milli Takımı ayrıca o yıl Diego Armando Maradona gibi genç bir yıldızı da turnuvaya gönderdi.

Arjantin Milli takımı ilk grup turundan Belçika’nın hemen ardından ikinci olarak bir üst tura çıksa da aynı grupta bulunduğu İtalya ve Brezilya karşısında galibiyet alamadı ve çok erken bir sürede turnuvaya veda etti.

İkonik Fotoğrafı Steve Powell Çekti

Maradona’nın ilk Dünya Kupası serüveni çok kısa sürse de o sadece bir fotoğrafla adından uzun yıllar boyunca söz ettirdi. Turnuvanın açılış mücadelesinde Belçika karşısında maça çıkan Diego Armando Maradona, maçın ikinci yarısında fotoğrafçı Steve Powell’in çektiği bir kareyle o şampiyonanın yıldızı oldu.

6 Belçikalı futbolcunun karşısında tek başına duran Maradona fotoğrafının asıl hikayesini anlatmak gerekirse, Belçika takımında forma giyen milli futbolcu Luc Millecamps, Arjantinli genç futbolcuya faul yaptı. Faulden doğan serbest vuruşun başına Arjantin takımından Osvaldo Ardiles geçti ve Belçika takımının önünde oluşturduğu barajını riske atmamak için topu Maradona’ya gönderdi. Maradona’nın topla buluştuğu anı ölümsüzleştiren fotoğrafçı Steve Powell, Dünya Kupasının en unutulmayan anlarından birini yakalamış oldu.

Fotoğrafın yarattığı sihrin aksine pası alan Maradona, birkaç saniye içerisinde topu ayağından kaçırarak pas hatası yaptı ve Belçika savunması olası Arjantin atağını topu uzaklaştırarak engelledi. Fotoğraf bir yanılgıya sebebiyet verse de bu ikonik anının uzun yıllar boyunca Maradona’ya imaj konusunda büyük bir katkısı oldu.