MANCHESTER CİTY’DE ÜZÜCÜ HABER

Posted by

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City’nin efsaneleşmiş oyuncularından Colin Bell, 74 yaşlarında hayata veda etti.

Kulübün web sitesinden meydana getirilen açıklamada, kısa bir müddet ilkin hastalanan eski star İngiliz futbolcunun vefat etmiş olduğu belirtilerek, sevenlerine ve ailesine başsağlığı dilendi.

Döneminin en büyük yıldızları içinde yayınlanan orta saha oyuncusu Bell, 1966 ile 1979 yılları içinde giydirilmiş olduğu Manchester City formasıyla 492 karşılaşmada 152 gole imza atmıştı.

İngiltere Milli Takımı’nda 48 maçta vazife alan Colin Bell’in ismi, 2004 senesinde Etihad Stadı’ndaki tribünlerden kimilerine verilmişti.

COLİN BELL’İN KARİYERİ

“Kippax Kralı” lakaplı Manchester City’deki dönemiyle ve Nijinsky ile tanınır. Bell orta saha oyuncusu olarak oynadı ve Manchester City’nin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak kabul ediliyor ve Manchester City’de Bell, Lee ve Summerbee üçlüsünün bir parçasıydı.

Manchester Şehri Stadyumu’ndaki Colin Bell Standı onuruna verildi. 1967–68 sezonunda Bell, City’nin ikinci Lig Şampiyonasını kazanmasına yardım etti (ilkini 1937’de kazanmışlardı).

Bell, o sürem 14 lig golü attı. Bell’in gollerinden biri, maçın oynandığı karlı koşullar nedeniyle ‘Ballet on Ice’ olarak adlandırılan Maine Road’da Tottenham Hotspur’a karşı 4–1’lik meşhur zaferde geldi. Bell, İngiltere, Galler ve İskoçya içinde paylaşılan 1969–70 Britanya İç Saha Şampiyonası’nda oynadı.

Keith Newton’un yerine Kuzey İrlanda’ya karşı 3-1’lik bir zafer kazandı. Daha sonrasında Meksika’daki Dünya Kupası için İngiltere ekibine dahil edildi.

SAKATLIĞI VE FUTBOLA VEDASI

Kasım 1975’te, 29 yaşındayken, Maine Road’daki Lig Kupası maçında Martin Buchan ile karşılaşan Bell, Manchester United karşısında sağ dizini ağır şekilde yaraladı. City, o sezon Lig Kupası’nı 1976 Football League Cup Finalinde Newcastle United’ı 2-1 mağlup ederek kazandı.

Bell’in sakatlığı nedeniyle uzun süreli yokluğu, 1977’de İngiltere menajeri olarak ayrılan Don Revie’ye bir darbe oldu. Bell, 1977’nin Boks Günü’nde Newcastle United’a karşı 4-0’lık bir galibiyetle eyleme döndü.

Oyuna yarıda girmesi zaman, coşkulu alkışlarla karşılandı. Ancak, Bell’in City’ye dönüşü, 1978–79 sezonunda City’den ayrıldığı için kısa sürede gidiyordu;

1979’da yönetici olarak ikinci bir büyü için City’ye dönen Malcolm Allison, Bell’i gitme zamanının geldiğine ikna etti. O zamanki Manchester City Başkanı Peter Swales, Bell’i ‘en iyi ayarlanmış atlet’ ve ‘yeri doldurulamaz’ olarak nitelendirdi.

Allison, geçmişte Joe Mercer’la yaptığı gibi Bell, Summerbee ve Lee çapındaki yetenekli üç oyuncuyu bulamadığı için bu son duygu doğru çıktı.

Bell, 1980 yılında, eski Manchester United oyuncusu George Best’e katıldığı NASL tarafı San Jose Earthquakes ile kariyerini yeniden canlandırmaya çalıştı. Ancak Bell, futboldan tamamen emekli olmadan önce kulüp için sadece beş oyun oynadı.