LUTON SHELTON ARAMIZDAN AYRILDI

Posted by

Bir devre Süper Lig’de Karabükspor formasını terleten Luton Shelton, ALS hastalığı sebebiyle 35 yaşlarında yaşamını kaybetti. Eski futbolcu Luton Shelton, bir süredir savaşım etmiş olduğu ALS hastalığına mağlup düşerek yaşamını kaybetti.

Shelton, şu ana kadar Jamaika formasını 57 defa giydi ve 31 gol attı. Ayrıca 2005 CONCACAF Altın Kupa, 2009 CONCACAF Altın Kupa ve 2011 CONCACAF Altın Kupa turnuvalarında da yer aldı. Şu an Jamaika tarihinin en golcüsü konumundadır.

Jamaikalı forvet için FIFA resmi hesabıyla beraber eski ekibi Sheffield United ve futbol dünyasının birtakım üyeleri başsağlığı mesajı yayınladı.

SHELTON’IN KARABÜK SEVGİSİ

35 yaşlarında ALS hastalığı sebebiyle aramızdan ayrılan Shelton, 2011 senesinde Süper Lig ekiplerinden Kardemir Demir Çelik Karabükspor’a gelmiş ve iki sene süresince mavi-kırmızılı formayla karşılaşmalara çıkmıştı.

İki sürem kırmızı-mavili formayı giyen ve hızıyla bütün dikkatleri üzerinde toplamayı başaran Luton Shelton merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı ismi verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen ALS hastalığına yakalanmıştı.

Rusya ekibi Volga’da 78 numaralı formayı giyerek Karabük sevgisini yayınlayan Jamaikalı futbolcu iki senedir sürdürdüğü ALS hastalığı ile mücadelesini kaybetti.

LUTON SHELTON’U TANIYALIM

Luton Shelton 11 Kasım 1985 tarihinde, Kingston, Jamaika dünyaya gelen ve 22 Ocak 2021 tarihinde hayata gözlerini yuman Jamaikalı futbolcuydu. Kardeşi Shamar Shelton ise Harbour View takımının formasını giymektedir.

Aynı zamanda Jamaika tarihinin en golcüsü konumundadır. 22 Ocak 2021’de ALS hastalığından yaşamını kaybetmiştir. 2003 senesinde Harbour View FC takımında ustalaşmış olan Shelton, 43 maçta 44 gol attı ve Avrupa takımlarının dikkatini çekti.

2006 senesinde İsveç ekibi Helsingborg’a 100 bin £ karşılığında aktarma oldu. Orada 19 maç yapmış oldu ve 9 gol atabildi. Shelton, 17 Ocak 2007 tarihinde İngiliz ekip Sheffield United’a transfer oldu.

Sheffield forması altındaki ilk maçına 17 Nisan 2007 tarihinde 2-0 kaybettikleri maçta Manchester United karşısında çıktı. Orada da 19 maç yapmış oldu sadece ancak bir gol atabildi. Shelton, 24 Temmuz 2008 tarihinde Norveç ekibi Vålerenga’ya 1 milyon £ karşılığında aktarma oldu.

Shelton, şu ana kadar Jamaika formasını 57 defa giydi ve 31 gol attı. Ayrıca 2005 CONCACAF Altın Kupa, 2009 CONCACAF Altın Kupa ve 2011 CONCACAF Altın Kupa turnuvalarında da yer aldı. Şu an Jamaika tarihinin en golcüsü konumundadır.