LİMİTLER DÂHİLİNDE TRANSFER

Posted by

2020-2021 sezonu için futbolda ara transfer dönemi 5 Ocak itibariyle başladı. TFF’nin 1 Şubat’a kadar açıkladığı sürede takımların kadrolarını güçlendirmesi bekleniyor.

Takımlar, ara transfer ve tescil döneminde kadroya katılan futbolcuları, karşılaşmalardan 24 saat öncesine kadar A Takım kadrolarına yazabilecek.

Ayrıca takımlardan transfer döneminin bitişi 1 Şubat’tan sonraki 2 gün içerisinde sezon sonuna kadar kullanmak istedikleri kadroları TFF’ye bildirmeleri zorunlu tutuldu.

HARCAMA LİMİTLERİ

Transfer döneminden transfer dönemine kadar moda olan kelime harcama limiti. Takımların bir transfer döneminde harcayabilecekleri maksimum miktara harcama limiti diyoruz.

TFF Kulüp Lisans Kurulu 4 Ocak itibariyle yaptığı açıklamada ara transfer dönemine ait harcama limitlerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Galatasaray 499 Milyon TL ise en çok harcama limitine sahip kulüp konumunda.

Sarı-Kırmızılıları Fenerbahçe 409 Milyon TL ile takip ederken Beşiktaş 338 Milyon TL harcama limitine sahip.

Trabzonspor 205 Milyon TL’de kalırken Demir Grup Sivasspor’un 227 Milyon TL ile bordo mavilileri geçmesinde şüphesiz Avrupa Kupaları’nın etkisi var.

SÖZLEŞMELER BİTİYOR

Güney Amerika veya Çin futbolunu takip edenler bilir ki oradaki sözleşmeler Aralık ayı sonu itibariyle biter. Ancak Avrupa’da ve ülkemizde geçerli olan sözleşme bitiş tarihleri Haziran sonudur. Bu yüzden gelen transferler ile haziran sonu bitiş olarak da anlaşma yapabilir takımlar.

İstisnai durumlar dışında elbette. Kulüpler harcama limitlerini göz önünde bulundurarak transfer yapmak durumunda ki ceza almasınlar. Bu noktada devreye bonservissiz oyuncular giriyor.

Ara transfer dönemiyle birlikte sezon sonu sözleşmesi bitecek oyuncular ile sözleşme görüşmesi yapmak da serbest oldu.

Galatasaray’ın transfer gündeminde olan Aytaç Kara, Beşiktaş’ın gündeminde olan Caulker ya da Başkşehir’in gündeminde olan Alparslan Öztürk dışında sözleşmesi bitecek yıldız isimlerden bazıları şöyle:

Vincent Aboubakar, Fernando Muslera, Josef De Souza, Younes Belhanda, Dorukhan Tokgöz, Salih Uçan, Emre Akbaba, Kevin Mirallas, Djilobodji, Papiss Cisse ve Demba Ba. Liste daha uzayıp gidiyor.

Ara transfer dönemiyle birlikte takımlar şampiyonluk için, ligde kalmak için veya Avrupa Kupaları için takımlarını güçlendirmek isteyecekler.

Bonservis veremeyen kulüplerimiz kısıtlı harcama limitleri ile beraber bu oyunculara mı yönelecek yoksa genç uzun vadede kulübe kar yaptıracak yetenekler için mi çabalayacak hep birlikte göreceğiz.