Kruse Fenerbahçe’yi 71 Milyon TL Zarara Sokabilir

Posted by

Almanya basınının ileri gelen yayın organlarından olan Kicker, Fenerbahçe eski futbolcusu Max Kruse’nin davayı kazandığını ancak sonucun henüz kesinleşmediğini yazdı. 

Kruse, maaş ödemelerinin kararlaştırılan çerçevede yapılmaması nedeniyle Fenerbahçe ile sözleşmesini tek taraflı feshetti. Yaz aylarında 1. FC Union’a ücretsiz transferle transfer oldu.

Fenerbahçe de FIFA’ya dava açtı ve Türk medyasına göre 18 milyon euro tazminat talep etti. Bu prosedür şaşkınlığa neden olmuştu çünkü Fenerbahçe, Birliğin 6 Ağustos’ta giriş olarak bildirdiği Kruse’ye transfer izni vermişti.

Resmi bir sonuç olmamasına rağmen Max Kruse açılan davayı kazandı ve İddiaya göre yaklaşık 7,5 milyon euro yani 71 milyon Türk lirası Fenerbahçe’den tazminat alacak. FIFA, Ağustos ayı sonunda değişikliğin “normal seyrini sürdürdüğünü” doğruladı.

Union menajeri Oliver Ruhnert daha önce, “Fenerbahçe, oyun izninin verilmesi için gerekli belgeleri tevdi etti. Bizim açımızdan her şey sorunsuz gitti” demişti.

Kruse tüm bu dava süreçlerinin yanında bu sezonda iyi bir performans gösteren Max Kruse 13 kez rakip fileleri havalandırmış 6 adet de gol pası vermiştir. Oyuncu 3 Temmuz 2019’da Fenerbahçe’ye transfer olmuştur ancak yaşadığı sorunlar nedeniyle sözleşmesini tek taraflı olarak fesh etmiştir ve 6 Ağustos 2020 tarihinde Union Berlin’e imza atmıştır.

Max Kruse’yi tanıyalım

Fenerbahçe‘de bir süre forma giydikten sonra yapılan maaş ödemeleri konusunda sıkıntı yaşayan ve sözleşmesini tek taraflı olarak fesh edip Almanya’nın Union Berlin takımına transfer olan Max Kruse, 19 Mart 1988 doğumludur.

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaleti Stormarn iline bağlı Reinbek’te dünyaya gelmiştir ve Hamburg’da büyümüştür.

Max Kruse’nin çocukluğu ve gelişimi

Henüz 10 yaşındayken, kendisinin dünyaya geldiği kentin ekiplerinden olan TSV Reinbek altyapısıyla futbol dünyasına adım attı. O yaz Hamburg’un da alt takımı olan SC Vier- und Marschlande kadrosuna geçiş yaptı.

SC Vier- und Marschlande takımında 7 yıl kadar bir süre ter döktükten sonra Werder Bremen’in oyuncu izleme ekipleri tarafından keşfedile Max Kruse, 2006 yılında Werder Bremen’e imza attı.

Burada 3 yıl kadar ter döktükten sonra 2009 yılında FC St. Pauli takımıyle 2 yıllık sözleşmeye imza attı. Burada forma giydiği 2011-2012 sezonunda takımının Bundesliga’da 62 puanı bulunuyordu ve 4. sıradaydı.

Bu sezonda iyi bir performans gösteren Max Kruse 13 kez rakip fileleri havalandırmış 6 adet de gol pası vermiştir. Oyuncu 3 Temmuz 2019’da Fenerbahçe’ye transfer olmuştur ancak yaşadığı sorunlar nedeniyle sözleşmesini tek taraflı olarak fesh etmiştir ve 6 Ağustos 2020 tarihinde Union Berlin’e imza atmıştır.