KOBE’SİZ 1 YIL

Posted by

26 Ocak 2020. Dünya basketbolunun en acı günü olarak tarihe geçti. Henüz 41 yaşında olan ve 13 yaşındaki kızı Gianna ile helikoptere binen ‘Kara Mamba’ bindiği helikopterden sağ kurtulamamıştı.

KOBE BRYANT

Kobe kariyeri başarılarla dolu bir basketbol efsanesi olarak emekli oldu 2016 yılında. Kariyerinde 5 kez NBA şampiyonluğu yaşayan efsane 18 kez NBA All-Star kadrosuna seçilme başarısı göstermişti. 2 kez finaller MVP’si olan Kobe Brytant 11 defa da yılın en iyi 5’ine seçilmişti.

Savunma performansıyla da 9 kez ligin en başarılı savunma 5’ine seçilen Kobe, bir maçta 81 sayı atarak kariyer rekoru kırmış veda maçında da 60 sayı barajına ulaşarak neden dünyanın en iyi basketbol oyuncularından biri olduğunu kanıtlayarak bırakmıştı bu sporu.

KİMLERLE OYNADI?

Basketbol tarihinin en iyi oyuncuları olarak gösterilen Shaquille O’neal ve LeBron James ile de oynayan yıldız basketbolcu 20 yıl Los Angeles Lakers forması giyerek orada efsaneleşti. 2020 yılında LeBron James önderliğindeki Los Angeles Lakers, Kobe’nin vefatı üzerine şampiyon olacaklarını ve bu şampiyonluğu Kobe ve kızına armağan edeceklerinin sözünü verdi.

Tartışmalı geçen sezonun devamında şampiyon olan Lakers ilk kez Kobe’ye bir şampiyonluk armağan etmiş oldu çünkü diğer şampiyonlukları Kobe Bryant Lakers’a armağan etmişti.

HIRS

Kobe Bryant tarihin en iyisi olmak için tüm yeterliliklere sahipti. En büyük özelliği de hırsı olan ‘Kara Mamba’ bu hırsını forma numarasına yansıtmıştı. Uzun yıllar giydiği 24 numarasının anlamını soran gazetecilere parke dışında da en iyisi için gayret edeceğim bu yüzden 24 saat en iyisiyim mesajı vererek hırsını veren Kobe için 24’ün bir başka anlamı da Michael Jordan’dı.

Tarihin en iyi oyuncusu olarak gösterilen Michael Jordan 23 numarayı giyiyordu ve Kobe, ben Jordan’dan daha iyiyim diyerek 24 numarayı aldı.

OLİMPİYAT

2008 Pekin Olimpiyatları finalinde ABD ile İspanya mükemmel bir maça imza attı. Son dakikalarına kadar büyük heyecana sahne olan maçta Birleşik Devletler kadrosu ‘Los Galacticos’ gibiydi adeta.

LeBron James, Dwyane Wade, Chris Paul, Dwight Howard gibi birbirinden değerli yıldızları kadrosunda bulunduran ABD’de işler zora girince son 8 dakikaya ‘Kara Mamba’ damgasını vurdu. Bu bölümde 16 sayı bularak şampiyonluğu getiren Kobe Bryant neden en iyisi olduğunu başta İspanya olmak üzere tüm Dünyaya duyurdu.

Kobe’yi yazmak için başlık yetmez, ne bizler O’nu o kadar iyi anlatırız ne de yaptıkları O’nun kalitesini yansıtır. Kobe Bryant’ın aramızdan ayrılışının ilk yılında tüm Dünya’nın saygı duyduğu bu mükemmel insana ve kızına sevgilerimizle. Rahat uyu Kobe, sevgiler size.