KOBE’NİN ÖLÜMÜNDE PİLOT SUÇLANDI

Posted by

Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) sayısız rekora imza atan Kobe Bryant’ın ve beraberindeki 8 bireyin ölümüne sebep olan helikopter kazasında pilotaj yanlışı olduğu iddia edildi.

Spor dünyasının sevilen adı 41 yaşındaki Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna ile 7 bireyin daha yaşamını kaybetmiş olduğu helikopter kazasıyla alakalı meydana getirilen duruşmada, Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu Başkanı Robert Sumwalt, kazanın nedeninin pilotun ihmali bulunduğunu söyledi.

Sumwalt, vakada helikopterin pilotu Ara Zobayan’ın federal standartları ihlal ederek bulutların arasından uçtuğunu ve bu yüzden yönünü şaşırarak California’nın güneyinde bir tepeye çarptığını belirtti.

Los Angeles Lakerslı oyuncunun eşi tarafınca oluşturulan davanın duruşmasında, pilotun “uzaysal yönelim bozukluğu” yaşayarak, helikopteri keskin biçimde yukarı yönlendirdiğini sandığı, gerçekte ise soldaki bir tepeye doğru döndürdüğü kaydedildi.

NBA’de 20 sene süresince giydirilmiş olduğu Lakers forması ile ulaşılması zor birçok başarı eline geçiren siyahi oyuncunun ölümünün üstünden bir yılı aşkın vakit geçmiş olmasına karşın Bryant’ın basketbol dünyasındaki başarıları ve yaşamını kaybetmesine neden olan helikopter kazası halen spor dünyasının gündemini meşgul ediyor.

REKORLARIN ADAMIYDI

Basketbolun efsaneleşmiş adı, tam 5 kere NBA şampiyonu olmayı başarmış , 18 All-Star müsabakasına çıkmış, bir MVP, iki finaller MVP’si olmayı başarmış, 11 kere sezonun en iyi beşine seçilmeyi başarmış, 9 kere ligin en iyi müdafaa beşlisi listesine ismini yazdırmış, uzatmasız bir karşılaşmada 81 basket atmış, vedasını 60 barajını görerek yapmış, basket krallıkları ve smaç yarışması şampiyonluğu benzer biçimde birbirinden hususi ve unutulmaz basketbol ödüllerinin ve yarışmalarının yanı sıra bir de Oscar ödülü eklemiş bir efsaneydi Kobe Bryant.

LAKERS ARMAĞAN ETMİŞTİ

Nitekim, koronavirüs pandemisi benzer biçimde büyük bir şok dalgası, tatil edilen ve ardından ‘balon’ sistemiyle başlayan sezona rağmen Lakers, büyük yıldızına lafına sadık kalmış olarak 17. şampiyonluğuna uzandı.

Her ne kadar başarının başrolünde LeBron James ve Anthony Davis benzer biçimde isimler olsa da Los Angeles şehri şampiyonluğun ilanıyla beraber “Kobe!” sesleriyle inliyordu.

Basketbol dünyası onu tanıdığından beri ilk kere, Bryant’ın Lakers’a armağan ettiği bir şampiyonluğa değil, Lakers’ın Bryant’a hediye ettiği bir kupaya tanıklık ediyordu.