Katar’dan Dünya Kupası İçin Zorunlu Askerlik Kararı

Posted by

Katar’dan görülmemiş bir girişim. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar, çok sayıda vatandaşının yanı sıra, denizaşırı ülkelerde görevli olan diplomatları zorunlu askerliğe çağırdı. Şüphesiz futbolda milli takımlar seviyesindeki en prestijli organizasyon olan Dünya Kupası’nın başlamasına çok az bir süre kaldı. Ev sahibi ülke, çok sayıda diplomatı ile birlikte yine çok sayıda vatandaşını zorunlu askerlik görevine çağırdı.

Haber sitesi Reuters’a demeçler veren ve ismini açıklamak istemeyen bir kaynaktan alınan bilgilerde, zorunlu askerlik için çağrılacak olan kişilerin Dünya Kupası süresince başta stadyum çevrelerinde oluşabilecek kuyrukların yanı sıra taraftar gruplarının stadyum içlerine girişlerinde kurulan arama noktalarında görevlendirilecekleri ifade edildi. Ayrıca bu konularda temel eğitim alacakları ve Dünya Kupası’nda görev yapabilmek adına gönüllü olarak da bu eğitime katılmak isteyenlerin çokluğundan bahsedildi. Futbolseverlerin heyecanla beklediği 2022 Dünya Kupası, 20 Kasım Pazar günü başlayacak olup 18 Aralık Pazar günü de sona erecek.

Haftanın 5 Günü Eğitime Katıldılar

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir hükümet yetkilisi, her yıl ülke çapındaki kutlamalarda ve büyük kamu etkinliklerinde olduğu üzere, Dünya Kupası’na çağrılan kişilerin yine turnuva boyunca ek destek sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Katar hükümetince göreve çağrılan kişilerin beş günlük bir eğitime katıldıkları ve başta güvenlik olmak üzere belirli konularda eğitim aldıkları belirtildi. Yurtdışında görev yapan diplomatların dört aylık ücretli izin aldıkları ve maçların ardından ülkelerine dönecekleri de bildirildi.

Geçtiğimiz haftalarda 2022 Dünya Kupası finaline ev sahipliği yapacak 80.000 kişilik Lusail Stadyumu’nun açılışını hatırlatırken, Hilal ve Ez-Zemalik ekipleri arasında oynanan Süper Kupa mücadelesinin ardından stadyumu çevreleyen uzun kuyruklar ve kalabalıklar dikkat çekmişti. Dünya Kupası organizasyonunda böyle bir görüntüye yer vermek istemeyen Katar hükümeti, bu yüzden eğitimli görevlilerin çoğaltılmasını istedi.

2022 Dünya Kupası Ne Zaman Başlayacak

Katar’da düzenlenecek olan 22. Dünya Kupası’nın açılış maçı 20 Kasım günü oynanacak. Futbolun milli takımlar seviyesindeki en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası’nın finali ise 18 Aralık’ta oynanacak. Katar’ın ev sahipliği yapacağı büyük organizasyon toplam 5 şehirde bulunan 8 stadyumda oynanacak. Ayrıca bu büyük turnuvanın açılış mücadelesinde A grubu takımlarından Katar ve Ekvador karşı karşıya gelecek.

Dünyanın dört bir yanından taraftarlar, oyuncular ve antrenörler 2022 Dünya Kupası nedeniyle sabırsızlanırken, dört yılda bir düzenlenen bu organizasyonun bir yenisi daha başlamak üzere. Katar’da düzenlenecek olan organizasyonda kupaya ulaşmaya çalışacak 32 ülke birbiriyle yarışacak. Son olarak 2018’de düzenlenen Dünya Kupası’nı Fransa kazanmıştı. Dünya Kupaları tarihinde ilk kez Orta Doğu’da düzenlenecek olan bu organizasyon yaz sıcaklığının yüksek olması sebebiyle Kasım ve Aralık aylarında düzenlenecek. Bu konuda da Dünya Kupalarında bir ilk yaşanıyor.