Karşıyaka İçin Gururlu Gün

Posted by

Pınar Karşıyaka Uluslararası Basketbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi Kulüpler Birliği’ne seçilerek ülkemizi gururlandırdı.

Kulüp yetkililerinden edinilen bilgiye göre Pınar Karşıyaka, takımların Uluslararası Basketbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi’ndeki ilerleyişi ve Uluslararası Basketbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi’ndeki rekabet durumunun geliştirilmesiyle alakalı temel olguların değerlendirildiği Uluslararası Basketbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi Kulüpler Birliği’nde temsilci olmaya hak kazandı.

Uluslararası Basketbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi Kulüpler Birliği üyeleri, organizasyona katılımnda tutarsızlık göstermeyen, kendi liglerinde sıradışı bir efor ortaya koyan takımlar içinden seçiliyor.

Pınar Karşıyaka bünyesinde takım ve kulüp olarak farkedilen gelişme ve spor desteği dolayısıyla Uluslararası Basketbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi Kulüpler Birliği’ne seçildi. 

İlk toplantısını bulunduğumuz sezon sona ermeden yapacak olan Uluslararası Basketbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi Kulüpler Birliği’nde bulunan diğer takımlar şöyle;

Litvanya temsilcisi Rytas Vilnius, Fransa temsilcisi SIG Strasbourg, Rusya temsilcisi Nizhny Novgorod, İspanya temsilcisi Iberostar Tenerife, İsrail temsilcisi Hapel Bank Yahav Kudüs, Belçike temsilcisi Filou Oostende, Çek Cumhuriyeti ERA Nymburk, İtalya temsilcisi Dinamo Sassari, Almanya temsilcisi Brose Bamberg ve Yunan temsilci AEK.

Basketbol Şampiyonlar Ligi ve İşleyişi

Basketbol Şampiyonlar Ligi (BCL), FIBA’nın Avrupa basketbol kulüpleri arasında düzenlediği uluslararası basketbol turnuvasıdır.

Euroleague Basketbol’un en üst düzey ligi EuroLeague’in doğrudan rakibi olması amaçlanan turnuvanın ilki 2016-17 sezonunda gerçekleştirildi.

Turnuvanın normal sezonu 40 takımdan oluşmaktadır. Bunlardan 32’si doğrudan turnuvaya katılırken 8’i eleme turları sonucunda belirlenir.

Normal sezondaki 40 takım sekizerli beş gruba ayrılır. Gruplarda ilk dörde girenler ile en iyi dört grup beşincisi dahil toplam 24 takım playoff turuna yükselirken grubunu 5. ve 6. sırada tamamlayanlar mücadeleye daha düşük seviyedeki FIBA Avrupa Kupası’nda devam ederler.

BCL’de playoff turu iki aşamadan oluşmaktadır. Grup liderleri ve grubunu ikinci sırada tamamlayan takımlar arasında yapılan sıralamada ilk üçe girenler (toplam sekiz takım) doğrudan 16 takımlı tura katılır.

Diğer gruptan çıkan takımlar (16 takım) ilk tur adı verilen ön elemeye girer. Bu turda başarılı olan sekiz takım da 16 takımlı tura katılır.

Bu turlar ve çeyrek final çift maçlı eleme formatında oynanır. Çeyrek finalden yükselen dört takım dörtlü finalde mücadele eder.

Kaynak: Basketball Champions League regulations, BasketballCL.com