Karantina Süresine TFF’den Açıklama

Posted by

Her geçen gün futbol camiasında yer alan farklı takımlarda pozitif covid-19 haberi gelirken Türkiye Futbol Federasyonu, Pozitif Vaka Senaryosu’nun kabul edildiğini ve uygulanmasına karar verildiğini belirtti.

Bu kararlara göre “corona virüs testi (covid-19) pozitif çıkan semptomsuz kişiler 10. gün yapılacak testinin negatif olması halinde 11. gün sahaya dönebilecek”

İzolasyon Süresi Düşürüldü

Türkiye Futbol Federasyonu, öte yandan yeni tip korona virüs (covid-19) testi pozitif çıkan kişilerin bulunması gereken 14 günlük karantina süresini 10 güne düşürdüğünü açıkladı.

TFF’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, “T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirilen izolasyon, karantina ve test uygulamaları çerçevesinde, futbola dönüş uygulamalarına ilişkin pozitif vaka senaryosunun testi pozitif çıkan semptomsuz kişilerin 10. gün yapılacak Covid-19 PCR testinin negatif olması halinde 11. gün sahaya dönebilmelerine, 10. gün yapılan testin pozitif olması halinde ise sahaya dönüş için test tarihini izleyen farklı takvim günlerinde peş peşe 2 negatif sonuç alınması halinde sahaya dönebilmelerine, bu doğrultuda TFF Sağlık Kurulu tarafından güncellenen Pozitif Vaka Senaryosunun kabulüne ve uygulanmasına karar vermiştir.” Sözleri yer alıyor.

Değişen kararlar çerçevesinde en dikkat çekenler pozitif çıkan kişilerin 10 gün izolasyon süresi sonrasında Kovid-19 PCR testleri negatif çıkarsa 11. Gün sahaya dönebilecekleri oldu.

Önceki yönergede testi pozitif çıkan kişilerin toplam 14 gün izolasyon süresinin olduğu biliniyordu.

Pozitif Çıkarsa

Açıklamada, 10. Gün Kovid-19 PCR testin pozitif olması durumunda sahaya dönmek için yapılan test tarihini izleyen farklı günlerde yapılan testlerden peş peşe 2 negatif sonuç alındığında kişinin sahaya dönebilmesine karar verilmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu, Sağlık Kurulu tarafından güncellenen Pozitif Vaka Senaryosu kabul edildi ve uygulanma kararı alındı.

Kulüpler Birliği Vakfı ise 4 Aralık tarihinde tüm kulüplerin görüşünü aldıktan sonra karantina süresinin kısaltılması konusunda Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuruda bulunmuştur.

Türkiye Futbol Federasyonu bu talep doğrultusunda kulüplerin karantina süresinin 14 günden 10 güne indirilmesi yönünde Bilim Kurulu ile görüşmüştü.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yapmış olduğu açıklamaya göre Bilim Kurulu bu öneriyi kabul etmiş ve izolasyon süresi 14 günden 10 güne düşürülmüştür.