Kanada Grand Prix 2022

Posted by

Yağmur altında bir sıralama turu… Motoru enerjisi problemi yasayan araçlar… Pit çıkışında yapılan kaza… Sarı bayraklar… Sanal güvenlik araçları… Kanada Grand Prix için bu başlıklar altında konuşabilir.

“Circuit Gilles Villeneuve” Kanada Grand Prix yarışının yapıldığı pistin adı. Uzunluğu tam 4361 metre. Pilotlar bu pistte pilotlar 70 tur boyunca kıyasıya bir mücadele ile yarıştılar . Şimdi yavaş yavaş yarışın detaylarına geçebiliriz.

Kanada Grand Prix sıralama

Kanada Grand Prix Sıralama Turları ve Yarış Günü

Yağmur altında yapılan sıralama turlarında pole pozisyonunu Max Verstappen alırken ikinciliği, yağmur altında tecrübesini gösteren Fernanado Alonso aldı. Onları sırayla Ferrari’den Carlos Sainz ve Mercedes’ten efsanevi pilot Hamilton takip etti. Bu sene şampiyonluğun büyük adayı Lercrec ise büyük bir sürpriz yaşayarak Q1 de elenerek start düzlüğünde 15. olarak yarışa başladı.

Yarış gününde ise hava sıralama turlarına nazire edercesine güzeldi . İşte bu güzel havada Kanada Grand Prix 2022 yarışı start aldı.

Yarış içerisinde Max’ın ardından şampiyonluk için en büyük adaylardan olan Sergio Perez güç ünitesinde problem yaşayarak yarışa veda etmek zorunda kaldı. İlerleyen dakikalarda, bu yarış pistlerinin gördüğü belki de en iyi pilot olan Schumacher’in oğlu Mick Schumacher de aynı motor gücü problemini yaşayarak Haas marka aracını garaja çekmek zorunda kaldı .

Bu süreçte sarı bayraklar ve sanal güvenlik araçları ile yarış kontrol altında tutulurken, bu sırada araçların birbirine yaklaşması yarış rekabeti açısında keyfi artıran noktalardandı. Daha sonraki turlarda Alpha Tauri sürücüsü Tsunoda, pit çıkışında frenlerde bir problem yaşayarak aracını duvara vurması sonucu bir kez daha sanal güvenlik aracı devreye girmiş oldu.

Pole pozisyonunda başlayan Max Verstappen yarışı birinci bitirerek son 6 yarışta 5. galibiyetini aldı 25 puanın sahibi oldu ve şampiyonluk yolunda rakiplerine büyük bir fark attı. İkinci Carlos Sainz ise 19 puanın sahibi oldu. Lewis Hamilton ise 3. olarak uzun bir aradan sonra podyum görmüş oldu ve 15 puanı hanesine yazdırdı.

Kanada Grand Prix sonuç

Yarış içerisinde çokça geçişler gördüğümüz keyifli bir yarış olan Kanada Grand Prix 2022 içinde en çok göze çarpan anların Lewis Hamilton ve Sebastian Ocon’un çekişmesi ve Charles Lerclec’in 15.likten 5.liğe uzanan öyküsü diyebiliriz.

Alpine pilotları yarışın başında çok iyi performans gösterseler de ilerleyen dakikalarda Red Bull, Mercedes ve Ferrari motorları farklarını ön plana çıkararak Alpine motorlarını geride bıraktılar.

Takımlarda Son Durumlar

Red Bull geçen haftaki Azerbaycan yarışındaki dubleden sonra Kanada Grand Prix 2022 yarışında yine böyle bir beklenti içerisine girmiş olsa da Sergio Perez’in motor problemi yaşaması bu heyecanlarını erkenden sona erdirdi. Ancak buna rağmen Max Verstappen’in aldığı puanlarla rakipleriyle olan puan farkını daha da açan bir Red Bull izledik.

Ferrari’de ise son haftalarda işler hiç yolunda gitmiyor. Geçen hafta Carlos Sainz’in yarış dışı kalması , bu hafta da yağmur etkisiyle Charles Lerclec’in Q1 de elenmesi takımlar yarışında Ferrari’yi çok çok geride bıraktı. Bakalım önümüzdeki haftalarda Ferrari ilk haftalardaki çıkışını yakalayabilecek mi ?

Marcedes’de ise işler yavaş yavaş yoluna giriyor gibi ancak geçen sene zirvede olan takım bu sene şimdiden 3.’lük benim olacak der gibi gözüküyor. Zirveyi zorlayamazlarken her hafta peş peşe podyum almaları ve ilk altıya iki araçlarını da sokmaları ellerini güçlendiriyor.